لمینت دندان

لمینت دندان و اصلاح لبخند

لمینت دندان یکی از روش های زیبایی و اصلاح طرح لبخند است. با لمینت دندان می توان دندان هایی خوش فرم و یک دست داشت. در واقع لمینت دندان  پوسته ای شیشه ای و نازک است اما  در عین حال دارای استحکام بالایی است که سطح دندان ها را می پوشاند. با لمینت دندان می توان بهم ریختگی و ناهنجاری دندانی را برطرف کرد و دندان های یک دست و درخشانی داشت. لمینت مانند دندان های عادی نیاز به مراقبت و حفظ سلامت دارد. بنابراین برای تمیز و سالم نگه داشتن دندان های لمینت شده نیاز به مسواک و نخ دندان است.

هرچند که استحکام دندان لمینت به عواملی چون اندازه لمینت نسبت به دندان، میزان تراشی که باید برای هر دندان در نظر گرفت، استفاده از لمینت های مختلف با توجه به  موقعیت های دندانی و فکی هر بیمار، ارزیابی دقیق متخصص زیبایی از آرایش و چیدمان دندان ها، میزان رعایت بهداشت فردی و رابطه بسته شدن دو فک و میزان درگیری و همپوشانی دندان ها انجام می شود. بعد از انجام لمینت با رعایت کردن بهداشت دندان ها می توان از آسیب رسیدن به آن پیشگیری کرد.

لمینت دندان

قیمت لمینت دندان

با لمینت دندان دیگر دغدغه ی داشتن یک لبخند آزار دهنده نخواهید داشت. لمینت دندان توانسته درمان ناهنجاری دندانی را بسیار راحت تر کند. لمینت دندان می تواند جایگزین مناسبی برای ارتودنسی باشد و در طول یک یا دو جلسه انجام شود. البته نباید فراموش کرد که لمینت یک درمان موقت حداکثر ۱۰ ساله است اما روش درمانی دیگری چون ارتودنسی مادام العمر است. هزینه ی لمینت نسبت به روش هایی چون ارتودنسی کمتر است هرچند که قیمت لمینت برای بیماران مختلف نیز متفاوت است و بسته به میزان آسیب دیدگی دندان ها، انواعی از سرامیک ها که برای بیماران مختلف درنظر گرفته می شود، تجهیزات و مرغوبیت لوازم و مواد کار، میزان تعرفه های دندانپزشکی، تجربه و سابقه ی کاری دندانپزشک، سازمان ها و بیمه های درمانی مختلف که طرف قرار داد هستند و لیست و برنامه دندانزشکان قیمت لمینت دندان متفاوت خواهد بود.

لمینت دندان و نیاز به تراش دندان

برای کار گذاشتن لمینت روی دندان ها پزشک متخصص و با تجربه دندان ها را به مقدار حدوداً نیم میلیمتر تراش می دهد و لبه های دندان ها را میزان و یک سطح می کند و از دندان مورد نظر قالب می گیرد و بعد از آن پوسته های لمینت را به روی آن می چسباند. لایه ی پوششی لمینت دارای ضخامتی به اندازه ی پوست تخم مرغ است. این پوست نازک دارای استحکام بالایی است به طوری که از مینای دندان محافظت و به عملکرد بهتر دندان ها نیز کمک می کند. گاهی برای پوشاندن لایه ی لمینت روی دندان نیاز به تراش لایه ی نازکی از لثه دندان می شود اما این تراش باعث از بین بردن مینای دندان نمی شود.

لمینت دندان و قیمت

آیا لمینت دندان می تواند جایگزین ارتودنسی شود؟

لمینت دندان اگر به درستی روی دندان ها نصب شده باشند و توسط متخصص با تجربه انجام شده باشد امکان پوسیدگی و جدا شدن از سطح دندان را ندارد. رعایت یکسری از نکات ایمنی برای مراقبت از لمینت دندان لازم است. مثلا اگر محیط دهان با تغییرات گرما و سرما مواجه شود منجر به جدا شدن لمینت دندان شده بنابر این باید کارهای مراقبتی لازم را انجام داد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کرد. جهت مراقبت از لمینت دندان های بهتر است از جویدن خوراکی های سفت و چسبنده خودداری کرد. با رعایت بهداشت و مراقبت از دندان می توان بر طول عمر لمینت دندان افزود. لمینت روش مناسب و راحتی برای درمان ناهنجاری دندانی است. لمینت می تواند جایگزین مناسبی برای ارتودنسی باشد اما به این شرط که بیمار دارای مشکلات اکلوزالی نباشد و همچنین رشد فکین او به حد نهایی خود رسیده باشد. انجام لمینت دندان برای افرادی که دارای لثه های عفونی هستند و یا دندان های تحلیل یافته ای دارند و یا طول دندان ها بیش از حد کوتاه باشد و یا اینکه مینای دندان از بین رفته باشد و پوسیدگی های شدیدی داشته باشد مناسب نیست.

چه افرادی شرایط لمینت دندان را دارند؟

افرادی که دارای دندان‌های بسیار زرد و بد رنگی هستند: این افراد به خاطر استفاده مکرر قهوه و چایی، کشیدن سیگار، استفاده از فست فودها، عصب کشی ناقص و پریدگی قسمتی از دندان می‌توانند به راحتی دندان‌های خود را لمینت کنند.
افرادی که دندان‌های آن‌ها به صورت کاملاً بهم ریخته می‌باشد: فاصله دندان‌های آن‌ها زیاد می‌باشد، موقعیت دندان‌های این افراد بسیار نامناسب و دارای برآمدگی یا فرورفتگی می‌باشد. می‌توانید به راحتی توسط لمینت دندان، دندان‌های خود را یک دست کنید و فرم زیبایی به آن ببخشید.
امروزه برای اصلاح طرح لبخندی زیبا، لمینت دندان بهترین گزینه برای شما می‌باشد.

شرایط لمینت دندان

انواع لمینت دندان

سرامیکی
کامپوزیتی
مزایای لمینت سرامیکی
بدون نیاز به آمپول بی حسی
ایجاد تراش نازک‌تر از روکش دندان
عدم رنگ پذیری و مقاومت شدید در برابر رنگ پذیری دندان‌های شما
سازگاری بالای لمینت سرامیکی با بافت لثه شما دارد و هیچ گونه حساسیت و التهابی را ایجاد نمی‌کند.
زیبایی چشم گیری در طرح لبخند طبیعی شما دارد و همچنین مینای دندان شما را هم بسیار مقاوم می‌کند.

این روش درمانی برای اصلاح لبخند، دو نوع مختلف دارد که هر کدام از آنها، از لحاظ قیمت و کیفیت تفاوت هایی دارند. این تمایزات بین انواع لمینت باعث شده تا دست بیماران در انتخاب یکی از انواع لمینت دندان باز باشد.

لمینت سرامیکی دندان (روش غیر مستقیم)

این نوع لمینت هم مزایا دارد و هم معایب. از جمله مزایای این نوع از لمینت دندان زیبایی ظاهری آن است که از جنس سرامیک بوده و باعث درخشانی دندان هایتان می شود. همچنین لمینت سرامیکی در مقایسه با نوع دیگر، دارای مقاومت بالاتری است. اما قیمت بالاتر آن نسبت به نوع دیگر، یک نوع نقص محسوب می شود که به دلیل کیفیت و جنس بهتر آن است.

لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم)

این نوع از لمینت، به تراش کمتری در مقایسه با نوع اول نیاز دارد و حتی در مواردی که فرم دندان خوانایی با سایر دندان ها داشته باشد، تراش صورت نمی گیرد. همچنین تنوع رنگی بالاتری داشته و دندان هایی همرنگ دندان طبیعی بیمار ایجاد می شود. قیمت این نوع لمینت نیز نسبت به نوع دیگر آن کمتر است و معمولا برای روشهای اصلاح دندان ارزان، از این نوع استفاده می شود.

مزایای لمینت دندان

مزایای لمینت دندان

لمینت دندان به دلیل داشتن مزایای فوق العاده، یکی از پرطرفدار ترین روشهای اصلاح لبخند و زیبایی دندان به شما می رود. بنابراین دانستن مزایای لمینت دندان، ممکن است شما را ترغیب به انجام این روش ترمیم دندان کند. زیبایی فوق العاده ای به دندان شما عطا می‌کند که بت نمونه طبیعی آن تقریبا غیر قابل تشخیص است. انعکاس نور فوق العاده ای دارد به طوری که با هربار لبخند زدن، دندان هایتان می درخشد و چهره زیبایی به خود می گیرد. بر خلاف سایر روشهای اصلاح لبخند، لمینت دندان رنگ نمی پذیرد و همواره رنگ سفید خود را حفظ می کند.
تنها در دو جلسه درمانی می توانید لمینت را به صورت کامل انجام دهید. این روش درمانی، به هیچگونه بی حسی نیاز ندارد. لمینت نسبت به کامپوزیت دندان، مقاومت بسیار بالاتری دارد و برای مدت زمان طولانی تر، کیفیت خود را حفظ می کند. زیست سازگاری بسیار بالایی دارد و کمتر باعث التهاب بافت لثه و مناطقی از دندان می شود.

سایر مزایای لمینت کامپوزیت ونیر

تکمیل درمان در یک جلسه
از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است.
به راحتی می‌توانید دندان‌های شکسته یا ترک خورده خود را ترمیم نمایید
این روش برای ترمیم موارد محدود و افراد کم سن بهتر جوابگوتر است و هزینه زیادی را هم برای شما در برندارد.

لمینت برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

افرادی که پوسیدگی‌های وسیع و خرابی بسیاری در بین دندان‌های آن‌ها دیده می‌شود: این افراد اول باید عفونت‌های لثه یا پوسیدگی‌های دندان‌های خود را برطرف نمایند و سپس در سلامتی کامل به لمینت دندان‌ خود بپردازد.
افرادی که دارای سایش مینای بسیار شدید هستند و بافت مینای آن‌ها به کل تخریب شده است: به این افراد توصیه می‌شود حتماً دندان‌های خود را روکش نمایند.
افرادی که عادت دارند دندان قروچه کنند: این عمل باعث می‌شود یا لمینت دندان شما بشکند یا به مرور زمان سایش پیدا کند. البته در کلینیک دندان پزشکی ما و توسط پزشکان خبره این کلینیک می‌توانید برای حل این مشکل خود، راهکارهای موثری را دریافت نمایید و سپس از مزایای لمینت دندان بهره مند بشوید.

No Comments Yet.