ارتودنسی چیست؟

بیشتر افراد ارتودنسی را عمل زیبایی فک و دهان می‌دانند اما در حقیقت ارتودنسی فرایندی پزشکی است که در آن مشکلات دهان و دندان اصلاح می‌گردد.

ارتودنسی چیست و چگونه انجام می‌گیرد؟

مفهوم کلی این کلمه به معنای مرتب و ردیف کردن دندانها است.  به این ترتیب که دندانهای یکی از دو فک یا هر دوی آنها از طریق دستگاه ارتودنسی اصلاح می‌شوند. به صورتی که دندانها صدمه نبینند و هر دو فک طوری روی هم قرار بگیرند که در زمان جویدن غذا مشکل‌ساز نشود.

ارتودنسی

مشکلات رشد دندان از قبیل رشد با فاصله دندانها، رویش دندانها بیش از حد نزدیک به هم یا روی هم، موجب بهم ریختگی فک و زیبایی فرد شده و گاهی این بی‌نظمی به دندانها و فک فرد صدمۀ جدی وارد می‌کنند. هدف از ارتودنسی اصلاح این مشکلات می‌باشد. امروزه عمل ارتودنسی در تمام دندان‌پزشکی‌ها صورت می‌گیرد. در تهران نیز دندانپزشکی غرب تهران این عمل را انجام می‌دهد و ارتودنسی غرب تهران در میان دندانپزشکان آماده ارائه خدمات است.

عمل درمانی چقدر طول می‌کشد؟

کار روی فک  کاری نیست که در یک یا دو روز یا یک یا دو جلسه اصلاح شود. این کار نیاز به‌صرف زمان و دقت دارد و معمولاً بین دو تا سه سال طول می‌کشد.

در درمان از چند نوع دستگاه استفاده می‌شود؟

در این عمل از دو نوع دستگاه یا وسیلۀ درمانی استفاده می‌شود.

دستگاه ثابت، دستگاه متحرک

دستگاه ثابت دستگاهی است که توسط پزشک در دهان بیمار قرار می‌گیرد و این دستگاه توسط پزشک تنظیم می‌شود و بیمار نمی‌تواند آن را جا به جا کند. اما دستگاه ارتودنسی متحرک قابلیت جا به جایی دارد و فرد می‌تواند هر زمان که مایل بود آن را برداشته یا دوباره استفاده کند.

ارتودنسی

زمان مناسب برای عمل درمان چه زمانی است؟

درمان این مشکل در هر زمانی قابل انجام است اما بهترین نتیجه از این عمل زمانی حاصل می‌شود که فرد نه خیلی کم سن و سال و نه خیلی بزرگسال باشد. معمولاً توصیه می‌شود که ارتودنسی در زمانی صورت بگیرد که تمام دندانهای دائمی فرد رشد کرده باشند. از نظر پزشکی این زمان در اواسط دوازده‌سالگی می‌باشد.

چند مورد از مشکلات فک که نیازمند اصلاح و درمان می‌باشند.

جلو بودن فک : این مشکل زمانی پیش می‌آید که فک پایینی از فک بالایی جلوتر باشد.

 فضای اضافی بین دندان‌ها: در این حالت یک یا چند تا از دندانهای دائمی رشد نکرده‌اند یا به دلیل شکل فک بد رشد کرده‌اند به همین دلیل دندانها کوچک و بزرگ رشد می‌کنند.

جلو بودن دندان‌ها: اگر دندانهای فک بالایی جلو باشند زیبایی فرد بهم میخورد به علاوه این مشکل، دندانها را در معرض خطر و صدمه قرار می‌دهد.

کج بودن دندانها: این مشکل زمانی رخ می‌دهد که دندانها از حالت طبیعی خارج می‌شوند یا دندانی دائمی به دلیل صدمه کشیده می‌شود. این مسئله می‌تواند موجب پوسیدگی دندانها یا ناراحتی لثه شود.

مشکل افراد با دستگاه ارتودنسی

یکی از مشکلاتی که افراد با این نوع درمان دارند شکل ظاهری آن است. این مسئله به خصوص در میان نوجوانان بسیار آزاردهنده است چرا که حضور دائمی دستگاه سیمی ارتودنسی در دهان ناراحت‌کننده است یا توسط همسالان مورد تمسخر قرار می‌گیرند. خوشبختانه در حال حاضر رشد و پیشرفت راهها مشکل فعلی را حل کرده است و در حال حاضر دستگاه درمانی در هر دو نوع ثابت و متحرک به صورت نامرئی نیز وجود دارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

جدیدترین مقالات

مطالب مرتبط