ارتودنسی

توجه فرمایید :  به دلیل شرایط بحرانی پیش آمده و شیوع ویروس کرونا در سطح جامعه، تا اطلاع ثانوی فقط درمان‌های اورژانسی و جراحی های اورژانسی در کلینیک تخصصی دندانپزشکی درسان انجام می‌شود. لذا در صورت داشتن درد و التهاب با کلینیک تماس حاصل فرمایید.   به امید سلامتی برای همه شما عزیزان

ارتودنسی دندان از جمله رایج‌ترین روش‌های درمانی برای اصلاح ناهنجاری‌های دندان است. از دیرباز دندان‌های نامنظم، درهم‌برهم و بیرون‌زده، برای اکثر افراد به‌عنوان مشکلی بزرگ مطرح بوده و پیشینۀ تلاش برای رفع آن‌ها دست‌کم به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.این درمان برای دستیابی به ساختار منظم و صحیح دندانی از طریق تنظیم روابط دندان‌ها و استخوان‌های صورت و با اعمال نیرو یا تحریک و تغییر مسیر نیروهای فانکشنال در داخل اجزای جمجمه و صورت تحقق می‌پذیرد.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که به هدایت، نظارت و تصحیح ساختارهای دندانی و صورتی در‌حال‌رشد یا فاقد رشد اختصاص دارد و با تکنیک‌های خاص به حرکت دندان‌ها یا اصلاح بد‌شکلی‌ها (مالفورماسیون‌ها) و بد‌فرمی‌ها و روابط غلط استخوان فک‌ها می‌پردازد.

وقتی شما به‌عنوان بیمار نزد پزشک متخصص ارتودنسی می‌روید، پزشک طی بررسی‌های بالینی و گرفتن رادیوگرافی‌های لازم و بررسی وضعیت دندان و استخوان بیمار، برای ارائۀ طرح درمان مطلوب چند نکته را در نظر می‌گیرد:

۱٫ نوع درمان (ثابت یا متحرک)؛

۲٫ زمان‌بندی درمان؛

۳٫ میزان پیچیدگی درمان و ضرورت انجام آن؛

۴٫ هدف‌ها و خواسته‌های بیمار و والدین.

بعد از بررسی این نکته‌ها پزشک شروع به درمان می‌کند. در بسیاری از مواقع درمان ارتودنسی یک خواسته است تا یک ضرورت. به‌خصوص وقتی فقط جنبۀ زیبایی دارد. به‌ندرت پیش می‌آید که اگر درمان ارتودنسی انجام نشود، سلامتی فرد به مخاطره بیفتد. بنابراین بیمار و خانوادۀ او باید از مراحل درمان، هزینه‌های آن، تعدد جلسات و رفت‌وآمدهای مکرر، مخاطرات درمان، طول درمان، نوع بهداشت خاص این درمان، رعایت دستورات پس از درمان و... اطلاعات کامل داشته باشند.

ارتودنسی دندان - درمان ارتودنسی - مراحل ارتودنسی - ارتودنسی غرب تهران

بیش از نیمی از کودکان ۸تا۱۱ ساله دندان‌هایی فاقد بی‌نظمی دارند. مابقی افراد هم دارای درجاتی از بی‌نظمی و کراودینگ هستند. در افراد ۱۲تا۱۷ ساله، درپی رویش سایر دندان‌های دائمی، گاهی از میزان نظم دندانی کاسته می‌شود. تقریباً ۱۵درصد جوانان و بالغان دندان‌های قدامی با بی‌نظمی شدید دارند و برای ایجاد نظم‌های دندانی لازم است یا دندانی کشیده شود یا قوس دندانی گسترش داده شود.

مسئلۀ شایع دیگری که در بین افراد دیده می‌شود، فاصلۀ بین دندان‌هاست. حدود ۲۶درصد از کودکان، دیاستم میانی (فاصلۀ بین دندان‌های جلویی) بیش از ۲ میلی‌متر دارند. اگرچه این فضا به‌تدریج بسته می‌شود، هنوز هم به‌طور آماری بیش از ۶درصد جوانان و بالغان دیاستم درخور توجهی دارند.

دندان‌های بی‌نظم و ناهنجار چه مشکلاتی به وجود می‌آورند؟

- بروز تبعیض به‌خاطر ظاهر صورت؛
- مشکلات مرتبط با اعمال حفرۀ دهان شامل مشکل حرکت فک (ناهماهنگی یا درد عضلات)؛
- اختلال مفصل گیجگاهی (فکی)؛
- مشکلات مربوط به جویدن، بلع یا تکلم؛
- مشکلات مربوط به ضربه‌پذیری زیاد دندان‌ها؛
- تشدید بیماری‌های پریودنتال و پوسیدگی‌های دندانی.

نقش مشکلات استخوانی در ناهنجاری‌ها و درمان ارتودنسی دندان

مشکلات و ناهنجاری‌های استخوانی به چند دلیل رایج اتفاق می‌افتد. الگوهای ارثی، نواقص تکاملی جنینی، ضربه و تأثیرات فانکشنال و... می‌تواند در این نوع ناهنجاری‌ها مؤثر باشد. ناهنجاری هرچه بیشتر باشد، بعد از خاتمۀ رشد، تقریباً برای همیشه پایدار است. اگر فرد در سنین پایین و دوران کودکی چکاپ‌های ارتودنسی را انجام دهد، پیشگیری و برطرف‌کردن این عیوب بسیار ساده‌تر، سریع‌تر و با هزینه‌هایی کمتر صورت می‌گیرد.

اگر یک مشکل ارتودنسی در دوران بلوغ برطرف شود که البته کار دشواری است، زیرا مقدار زیادی از درمان ارتودنسی به رشد وابسته است، با کمال تعجب دیده می‌شود که نتایج مثبت درمان در مقایسه با بقیۀ موارد، پایدارتر است.

متخصصان ما در مرکز ارتودنسی غرب تهران پس از چکاپ‌های بالینی و مشاهدۀ رادیوگرافی‌های مخصوص، مراحل کار خود را اعم از: تشخیص، پیشگیری، مداخله، درمان تمام ناهنجاری‌های دندانی و استخوانی، طرح‌ریزی، کاربری، کنترل دستگاه‌های متحرک یا ثابت، فانکشنال، هدایت دندان‌ها و ساختارهای دربرگیرندۀ آن‌ها و... شروع می‌کنند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم با خواندن مقالات زیر و مشاهده فیلم مراحل ارتودنسی درباره اهمیت ارتودنسی بیشتر بدانید.

قطعاً می‌دانید که رایج‌ترین درمان ناهنجاری‌های دندانی، ارتودنسی است. در ارتودنسی دندان، پزشک متخصص با چکاپ‌های بالینی و مشاهدۀ رادیوگرافی‌های مخصوص، مراحل کار خود را شروع می‌کند. نوع درمان در ارتودنسی شامل انتخاب ارتودنسی متحرک یا ارتودنسی ثابت است که به تشخیص دندانپزشک انجام می‌شود. ما در مطلب "هر آنچه که درباره ارتودنسی باید بدانید" به طرح درمان ارتودنسی دندان و ضرورت‌های درمان ارتودنسی اشاره کردیم. در این مطلب به انواع ارتودنسی دندان، ویژگی‌ها و نکات مهم درباره هر نوع از ارتودنسی پرداخته‌ایم. لطفاً همراه ما باشید.

دریافت نوبت ویزیت ارتودنسی از کلینیک دندانپزشکی درسان

: ارتودنسی متحرک

پلاک‌های ارتودنسی متحرک، پلاستیک‌های شفافی هستند که معمولاً سیمی به آن‌ها متصل است و توسط خود بیمار جایگذاری می‌شود. این پلاک‌ها به‌طور معمول برای اصلاح فک بالا و در شرایطی که هنوز رشد فکی تکامل نیافته استفاده می‌شود و در مقایسه با ارتودنسی ثابت درمان ساده‌تری است. این دستگاه معایب مسلمی دارد: پاسخ به درمان به میزان زیادی به قبول دستگاه از جانب بیمار بستگی دارد؛ چراکه دستگاه، تنها زمانی مؤثر است که استفادۀ مداوم داشته باشد.

ممکن است در حین استفاده از پلاک، تکلم فرد به‌دلیل قرارگرفتن پلاک در کام بیمار تغییر کند. محدودیت در درمان نیز از دیگر معایب آن‌هاست؛ زیرا تنها در موارد جزئی اصلاح ناهنجاری‌های فک و دندانی و بیشتر در دورۀ اولیۀ درمان‌های دومرحله‌ای ارتودنسی دندان از آن‌ها استفاده می‌شود.

از طرفی محاسن مربوط به خود را دارد. چشمگیرترین آن‌ها این است که در شرایط خاص می‌توان آن را برای مدت کوتاهی از دهان خارج کرد و پس از آن دوباره در جای خود گذاشت. شستن دندان‌ها و رعایت بهداشت در ارتودنسی متحرک بسیار راحت‌تر از ارتودنسی ثابت است. هزینه‌ها و طول دورۀ درمان هم معمولاً کمتر از ارتودنسی ثابت است.

در ارتودنسی متحرک چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

۱- بعد از هر وعدۀ غذایی دندان‌های خود را به‌خوبی مسواک و نخ دندان بزنید.

۲- پلاک خود را با آب ملایم بشویید و اگر روی آن آلودگی دیدید، با مسواک تمیز و نرم و بدون خمیردندان به‌آرامی بشویید.

۳- هنگامی که پلاک داخل دهانتان است از خوردن غذا‌های سفت و چسبنده خودداری کنید.

۴- می‌توانید درصورت آلودگی شدید روی پلاک، گاهی آن را با مایع دست‌شویی رقیق بشویید.

۵- با اجازه و صلاحدید متخصص ارتودنسی خود در هنگام ورزش و شنا پلاک خود را دربیاورید.

۶- پلاک خود را در هر باری که از دهان خارج کردید، در قاب و محل مخصوص به خود بگذارید تا از آسیب‌دیدگی، فشار و شکستگی محافظت شود.

۷- اگر پلاک شما پیچ‌شونده است، برای باز و بستن پیچ فقط از طریقی که پزشکتان به شما آموزش داده عمل کنید و از ابزار و وسایل مشابه استفاده نکنید.

۸- برای بهترشدن تکلم در زمان استفاده از پلاک، بهتر است در دوران اولیۀ درمان سعی کنید متن یا آوازی را با صدای رسا و بلند مرتباً تکرار کنید و بخوانید تا زبان به وجود این جسم خارجی عادت کند و برای تلفظ حروف در جای اصلی خود بنشیند.

۹- مدت‌زمان استفاده از پلاک متحرک در هر فرد بسته به طرح درمان متخصص ارتودنسی متفاوت است.

ارتودنسی دندان - ارتودنسی - انواع ارتودنسی

: ارتودنسی ثابت

یکی از روش‌های متداول درمان در ارتودنسی است که طی آن وسیله‌ای به نام براکت روی دندان قرار می‌گیرد و سیمی هم در میان آن قرار می‌گیرد و کش‌های نازکی این سیم و براکت را به هم متصل می‌کند. از‌آنجاکه این سیم و براکت‌ها توسط بیمار قابلیت جا‌به‌جایی یا برداشتن ندارد، به آن ارتودنسی ثابت می‌گویند. در این روش نیز بر طبق اصول معین و از پیش تعیین شده توسط متخصص ارتودنسی شما، نیروهای مشخصی بر دندان‌ها و استخوان وارد می‌شود و دندان‌ها کم‌کم در قوس درست فکی قرار می‌گیرند و به موقعیت درست و اصولی خود باز می‌گردند.

متخصص ارتودنسی غرب تهران با درنظرگرفتن دقیق شرایط ناهنجاری دندانی شما، تصمیم به درمان روی یک یا دو فک را می‌گیرد. ولی ایدئال‌ترین نتایج، با درمان هم‌زمان هر دو فک حاصل می‌شود و ارتودنسی تک‌فک یا قسمتی از یک فک معمولاً به‌دلیل آماده‌کردن موقعیتی در دهان برای انجام سایر امور دندانپزشکی مانند ایمپلنت، خارج‌کردن دندان نهفته و... است.

: سیم و براکت‌ها

براکت‌ها اشیا کوچک و ظریفی هستند که به‌وسیلۀ چسب‌های مخصوص روی هر دندان قرار می‌گیرند و پس از آن سیم‌های مخصوصی را دربر می‌گیرد تا به کمک آن‌ها به حرکت‌دادن دندان‌ها در موقعیت صحیح خود بپردازد.

: انواع براکت‌های ارتودنسی دندان

براکت‌ها در جنس‌های مختلفی مثل استنس استیل، پلاستیکی، شفاف یا کریستالی وجود دارد. اینکه برای شما از کدام روش درمانی یا کدام نوع سیم و براکت استفاده شود، قطعاً به نظر و نوع طرح درمان متخصص ارتودنسی شما بستگی دارد.

مدت‌زمان درمان ارتودنسی ثابت چقدر است؟

مدت‌زمان درمان ارتودنسی ثابت، به نوع ناهنجاری‌های دهان و دندان هر فرد، طرح درمان داده‌شده توسط متخصص ارتودنسی، سن بیمار و میزان همکاری او در رعایت اصول بهداشتی و مراجعات دقیق و منظم او به کلینیک بستگی دارد. ولی به‌طور روتین بین یک تا دو سال متغیر است.

: مزایای ارتودنسی ثابت

۱- برای اصلاحات کلی فک و دندان به کار می‌رود و نتایج رضایت‌بخش دارد.

۲- برای ازبین‌بردن فضاهای خالی بین دندانی مناسب است.

۳- از پوسیدگی‌های بین دندانی که بر اثر فشردگی و به‌هم‌ریختگی دندان‌ها به وجود آمده، جلوگیری می‌کند.

۴- با قرارگیری دندان‌ها در جای اصلی و ردیف‌شدن آن‌ها، لبخندی زیبا به بیمار می‌بخشد و اعتماد‌به‌نفس بیمار را در روابط اجتماعی خود فزونی می‌دهد.

۵- از التهاب و مشکلات لثه که به‌دلیل به‌هم‌ریختگی و ناهنجاری‌های دندانی به‌ وجود آمده، جلوگیری می‌کند.

۶- بهبود عملکرد جویدن و رفع اختلال‌های مربوط به فک از دیگر محسنات آن است.

۷- مشکلات تنفسی مانند تنفس‌های دهانی یا انسداد راه‌های هوایی را برطرف می‌کند.

: معایب ارتودنسی ثابت 

۱- هزینۀ بیشتری در مقایسه با درمان متحرک دارد.

۲- طول درمان آن بیشتر از درمان متحرک است.

۳- بهداشت بسیار ایدئال و خوبی می‌طلبد.

۴- دستورات تغذیه‌ای مناسب با وضعیت قرارگیری سیم و براکت‌ها دارد.

ارتودنسی دندان - ارتودنسی - انواع ارتودنسی

: دستورات پس از ارتودنسی دندان 

دندان‌های نامرتب ولی سالم، کارایی و دوام بیشتری در مقایسه با دندان‌های مرتب ولی پوسیده دارند. بنابراین هدف اصلی در درمان ارتودنسی ایجاد دندان‌هایی مرتب و در یک ردیف و مهم‌تر از آن، «سالم و غیرپوسیده» بودن آن‌هاست. لذا رعایت نکات بهداشتی در دورۀ درمان ارتودنسی دندان بسیار حائز اهمیت است.

- بعد از هر وعدۀ غذایی دندان‌های خود را کامل بشویید.

- روی براکت‌ها و بین کش و سیم‌ها را با مسواک نرم و به‌آرامی تمیز کنید. مسواک‌های مخصوص ارتودنسی و بین دندانی را نیز تهیه کنید تا در این کار به شما کمک کنند.

- نخ دندان مخصوص ارتودنسی (سوپرفلاس) را از داروخانه تهیه کنید؛ زیرا در دوران ارتودنسی دندان باعث تسهیل حفظ بهداشت شما می‌شود.

- از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید.

- کام و زبانتان را هم مسواک ملایم بزنید.

- از دهان‌شویه‌های مخصوص ارتودنسی دندان برای جلوگیری از التهابات لثه و رفع بوی بد دهان استفاده کنید. در هر بار استفاده مایع را با قدرت داخل دهانتان بگردانید و سپس خالی کنید. این کار را صبح و شب تکرار کنید و قبل از خواب (بعد از مسواک) آن را قرقره کنید و تا یک ساعت بعد از استفاده، دهان خود را نشویید.

- از مصرف خوراکی‌های سفت و ترد مثل خشکبار و آجیل و نان‌های سفت جداً خودداری کنید.

- طی یک هفتۀ اول از شروع درمان، از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید.

- مصرف میوه‌های هسته‌دار و سفت، ذرت، هویج، زیتون و مانند این‌ها فقط باید به‌صورت قطعه‌قطعه‌شده و بدون هسته و با احتیاط کامل صورت گیرد تا کوچک‌ترین فشاری به سیم و براکت‌ها وارد نشود. در غیر این صورت به چسب براکت‌ها فشار وارد می‌شود و باعث افتادن و جداشدن سیم و براکت می‌شود که علاوه‌بر تحمیل هزینه به بیمار، وقت اضافه برای چسباندن دوبارۀ آن باعث طولانی‌ترشدن درمان می‌شود.

- به‌دلیل شروع حرکت‌های دندانی در چند روز اول درمان، بعضی از افراد ممکن است درد و ناراحتی حس کنند؛ لذا باید به مدت ۲تا۳ روز هر ۸ ساعت یک عدد مسکن (استامینوفن ۵۰۰) به‌طور منظم استفاده کنند.

- افزایش بزاق، احساس لقی و شل‌شدن مختصر دندان‌ها در بعضی بیماران دیده می‌شود که طبیعی است و به‌علت شروع حرکت‌های دندانی است. ماساژدادن آرام لثۀ اطراف دندان‌ها با انگشت اشاره که کاملاً شسته و تمیز شده، کمک شایانی به کاهش درد و التهاب می‌کند؛ زیرا باعث افزایش گردش خون و درنتیجه مقاومت لثه در مقابل درد می‌شود.

- دورۀ درمانی ارتودنسی دندان شامل چکاپ‌های ماهیانه است. درمان صحیح و اصولی و موفق، به حضور منظم شما طی جلسات ویزیت وابسته است. درصورت نداشتن مراجعه و همکاری بیمار، طول مدت درمان به‌ناچار افزایش می‌یابد.

به شما پیشنهاد می‌کنیم با خواندن مقالات زیر و مشاهده فیلم مراحل ارتودنسی درباره اهمیت ارتودنسی بیشتر بدانید.

مشاهده نمونه درمان های ارتودنسی

درمان ارتودنسی به عنوان یکی از رایج‌ترین روش‌های رفع ناهنجاری‌های دندان ، همیشه نکات مهمی در کنار خود دارد که فکر بیماران را به خود مشغول می‌کند. ما در این مطلب و در ادامه مقالات مربوط به ارتودنسی به چند پرسش متداول بیماران پاسخ داده‌ایم. اگر به تازگی قصد انجام ارتودنسی دارید، خواندن این پست را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

کشیدن دندان در ارتودنسی لازم است؟

معمولاً متخصصان ارتودنسی غرب تهران سعی دارند که درمان ارتودنسی را بدون کشیدن دندان انجام دهند؛ ولی گاهی در جلوزدگی بیش از حد دندانی، به‌هم‌ریختگی‌های شدید دندانی و کمبود طول قوس، ناچار به کشیدن دندان می‌شویم. معمولاً دندان آسیای اول یا دوم کوچک کشیده می‌شود که در زیبایی نقش خیلی خاصی ندارند. اگر درمان نزد متخصص ارتودنسی انجام شود، کشیدن دندان با هدف ایجاد فانکشن، ثبات و نتایج ایدئال در پایان درمان و نیز زیبایی بیشتر برای چهرۀ بیمار صورت می‌گیرد. گفتنی است که فضای این دندان کشیده‌شده کم‌کم و به‌مرور زمان بسته می‌شود. بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.

آیا بعد از ارتودنسی دندان‌ها لق می‌شوند؟

معمولاً بعد از شروع ارتودنسی بیماران احساس لقی در دندان‌هایشان دارند. حرکت دندان‌ها در جهت قرارگیری در جای مناسب و برگشتن به قوس اصلی دندانی و اعمال فشار برای اصلاح ناهنجاری‌های موجود، باعث لقی مختصر می‌شود. حرکات ارتودنتیک دندان نه‌تنها مستلزم تغییر و ری مدلینگ استخوان اطراف دندان‌هاست، بلکه در طی آن نیازمند بازسازی الیاف اطراف دندان است.

هم‌اکنون که دندان در حال حرکت و جا‌به‌جایی است، فشارهای واردشده به بافت پریودنتال و استخوان اطراف دندان باعث پهن‌ترشدن و تاحدودی از‌هم‌گسیختگی مختصری در الیاف آن ناحیه می‌شود. این فشار آهسته و پیوسته است و در حرکت دندان به‌سوی جایگاه اصلی و قرارگیری آن در قوس فکی مؤثر است. هرقدر که میزان نیروهای ارتودنسی شدیدتر باشد، میزان احساس لقی افزون‌تر خواهد بود. با نزدیک‌شدن به پایان دورۀ ارتودنسی، استخوان تخریب‌شدۀ اطراف دندان مجدداً در حال ساخته‌شدن است و با غشا و بافت‌های اطراف خود پیوند می‌خورد و مستحکم می‌شود و کم‌کم این احساس لقی از بین می‌رود.

تماس با کلینک دندانپزشکی درسان  ۹۸۲۱۴۴۴۴۳۵۱۵

چرا بعد از درمان ارتودنسی درد داریم؟

وقتی براکت و سیم‌ها داخل دهان بیمار گذاشته می‌شوند، مدتی طول می‌کشد تا فرد به وجود این اجسام خارجی داخل دهانش عادت کند. بنابراین احساس ناراحتی و ناخوشایندی در اوایل درمان دارد و با گذشت زمان این احساس برطرف می‌شود. علاوه بر آن در اطراف دندان‌ها بافت‌های نرمی وجود دارند که از دندان محافظت می‌کنند. نیروهای واردشده در درمان ارتودنسی به تاج، ریشه و بافت پریودنتال اطراف دندان فشار وارد می‌کند که این فشارها گاهی همراه با درد است و به‌خصوص در اوایل شروع درمان شایع‌تر است.

معمولاً پس از هر دوره چکاپ و جابه‌جایی سیم و کش‌ها، ممکن است درد مجدداً غالب شود (که این حس بیشتر در اوایل درمان دیده می‌شود) و نیز بیمار احساس خارش ملایم در ناحیۀ دندان و لثه می‌کند و دندان‌ها به فشار کاملاً حساس می‌شوند. به‌طوری‌که گازگرفتن جسمی سخت مانند میوهای سفت همچون سیب یا لقمه‌های سفت و بزرگ و... سخت می‌شود. البته که با وجود سیم و براکت باید از خوردن میوه‌های سفت و لقمه‌های بزرگ امتناع کنید؛ ولی این حس در بین افراد مختلف متفاوت است. بعضی از بیماران حتی با کاربرد نیروهای نسبتاً سنگین نیز هیچ دردی احساس نمی‌کنند.

این اتفاق ادامه‌دار و آزاردهنده نیست و در مراحل ابتدایی درمان، با صلاحدید پزشکتان و تجویز مسکن کاهش می‌یابد و با گذشت دو هفته تا یک ماه کاملاً برطرف می‌شود.

درمان ارتودنسی - ارتودنسی دندان - ارتودنسی غرب تهران - کلنیک دندانپزشکی غرب تهران

آیا درمان ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟

خیر. درمان ارتودنسی را می‌توان در هر سنی و با هدف رفع یک مشکل خاص (مثل چرخیدن یک دندان به سمت مخالف) یا تمامی مشکلات دندانی، انجام داد. درمان‌های ارتودنسی معمولاً جامع هستند؛ یعنی هدف از درمان دستیابی به بهترین اکلوژن ممکن، بهترین شرایط زیبایی صورت و بیشترین ثبات است. در دوران نوجوانی، یعنی هم‌زمان با رویش آخرین دندان‌های دائمی زمان مناسبی است.

دلایل خوبی برای انتخاب این زمان وجود دارد. در این مقطع سنی هنوز بیشتر بیماران رشد باقی‌ماندۀ کافی برای بهبود روابط فکی دارند و تمام دندان‌های دائمی را می‌توان به کنترل درآورد و در موقیعت خود قرار داد. مورد مهم دوم این است که ازلحاظ روانی و اجتماعی، بیماران واقع در این گروه سنی، اغلب به مرحله‌ای از تکامل رسیده‌اند که برای درمان دارای انگیزۀ شخصی باشند.

وجود انگیزۀ شخصی برای جلب همکاری فرد در مراجعۀ مرتب و مکرر، استفاده از وسایل ارتودنسی و رعایت بهداشت، ضروری است. در این گروه سنی بیمار و والدین صبر و حوصلۀ بیشتری در مقایسه با بقیۀ مراحل سنی خود نشان می‌دهند. ولی به‌طور‌کلی در همۀ سنین، بسته به شرایط دندان و استخوان فرد، می‌توان درمان‌های مختلفی از ارتودنسی را به او ارائه داد.

:درمان ارتودنسی همراه با جراحی (ارتوسرجری)

با پیشرفت‌هایی که در جراحی فک و صورت حاصل شده، اولاً می‌توان بعضی بی‌تناسبی‌های موجود در صورت که در گذشته امکان رفع آن‌ها نبود اصلاح کرد. ثانیاً روش‌های تجسم رایانه‌ای موجود، موجب شده تا ارتودنتیست بتواند ملاحظات مربوط به صورت را با بیماران در میان گذارد. در حال حاضر برای تصحیح هر نوع مشکل استخوانی شدید، روش جراحی مناسبی وجود دارد.

دستیابی به نتایج خوب و ایدئال در بیمارانی که مشکلات فک و استخوانی شدید دارند، مستلزم هماهنگی دقیق بین متخصص ارتودنسی و متخصص جراح فک و صورت است. در بیمارانی که علاوه بر به‌هم‌ریختگی دندانی، دِ فرمیتی‌های شدید در چانه، گونه یا استخوان فکی خود دارند یا بیمارانی که مشکلات ژنتیکی در رشد ناحیۀ فک دارند، افرادی که در گازگرفتن، جویدن یا بلع غذا دچار مشکل هستند، افرادی که فک پایین آن‌ها بیش‌از‌حد عقب یا جلو آمده و... درمان جراحی و ارتودنسی باهم و در راستای هم صورت می‌گیرد که به این نوع درمان ارتوسرجری گویند.

:ریتینر یا پلاک‌های نگهدارندۀ ارتودنسی

پس از به‌پایان‌رسیدن دورۀ درمان ارتودنسی ، گاهی متخصص ارتودنسی، پلاک‌های نگهدارنده یا ریتینر را برایتان تجویز می‌کند. مسئلۀ مهم بعد از به‌پایان‌رسیدن درمان ارتودنسی ، جلوگیری از برگشت به‌هم‌ریختگی‌هاست. درواقع برگشت‌پذیری در این درمان جزو لاینفک است و میزان آن در افراد مختلف متفاوت است. ولی یکی از راه‌های جلوگیری از برگشت ناهنجاری‌ها، همین ریتینرها یا پلاک‌های نگهدارنده است که در حفظ موقعیت ایدئال و اصولی دندان‌ها که درپی ارتودنسی ثابت به دست آمده، به بیمار کمک می‌کند.

ریتینرهای ثابت، پشت دندان‌های جلویی، در فک بالا و پایین قرار می‌گیرد و مستلزم رعایت بهداشت خوب است. دستۀ دیگر ریتینرهای متحرک است که یا به‌صورت پلاک‌های پلاستیکی شفافی است که معمولاً طبق نظر پزشکتان شب‌ها هنگام خواب در دهان قرار می‌دهید یا ریتینر هالی است که شبیه به پلاک‌های متحرک ارتودنسی متشکل از سیم و اکریل است و درون کام و روی دندان‌ها می‌نشیند.

امروزه هدف از درمان ارتودنسی ، فقط دستیابی به بهترین اکلوژن دندانی ممکن یا فقط بهبود زیبایی صورت نیست، بلکه بقا و دوام هرچه بیشتر دندان‌ها نیز جزء اهداف اصلی است.به‌طورکلی هدف ارتودنسی نوین را می‌توان برقراری بهترین تعادل (بالانس) بین روابط اکلوزال، تأمین زیبایی دندان‌ها و صورت، ثبات نتایج به‌دست‌آمده، بقای طولانی‌مدت دندان‌ها و ترمیم سیستم دندانی دانست.

متخصصان و کادر درمانی ما در ارتودنسی غرب تهران (کلینیک دندانپزشکی درسان) اقدامات تشخیصی، درمانی و مراقبتی مرتبط با ارتودنسی را با کیفیت و دقت بسیار عالی به بیماران محترم ارائه می‌کنند.