جراحی ایمپلنت چیست و چه مراحلی دارد؟

جراحی ایمپلنت می‌تواند انتخابی مناسب برای یک یا چند ناحیۀ بی‌دندانی بوده یا جایگزینی مناسب برای آن دسته بریج‌های دندانی به‌هم‌متصل‌شده‌ باشند که تاج یا ریشۀ دندان آن‌ها دیگر قابل نگهداری نیست. ایمپلنت‌های دندانی از دهۀ ۱۹۶۰ برای جایگزینی دندان‌های خالی استفاده شده‌اند. اما در سال‌های اخیر درمان ایمپلنت بسیار گسترده شده است.

ایمپلنت دندان یک پیچ تیتانیومی است که داخل استخوان فک قرار داده می‌شود و مانند ریشۀ دندان عمل می‌کند. این پیچ با جراحی به استخوان فک پیوند می‌خورد و به‌دنبال آن روکشی به‌عنوان تاج روی ایمپلنت قرار می‌گیرد. ما در این مطلب به جراحی ایمپلنت و مراحل درمان ایمپلنت و نکات مهم پرداخته‌ایم.

از معاینه تا درمان ایمپلنت 

پس از مراجعۀ شما و ویزیت بالینی و بررسی شرایط موجود دندانی شما توسط دندانپزشک یا متخصص جراح فک و صورت، وی رادیوگرافی‌ها و سی تی اسکن‌های مخصوص استخوان فک‌ها را برای ارزیابی شکل و وضعیت بافت استخوانی تهیه کرده و موقعیت ساختارهای مهم مانند اعصاب و سینوس‌ها را که ممکن است نزدیک به محل ایمپلنت باشد، تحلیل و بررسی می‌کند.

cbct یا سی تی اسکن شما، به متخصص جراح شما کمک می‌کند تا طول و قطر استخوان ناحیۀ مدنظر را در سه بعد ببیند و اندازه‌گیری دقیقی برای محل ایمپلنت‌ها انجام دهد و ایمپلنتی را انتخاب کند که از لحاظ طول و قطر، متناسب با ناحیۀ استخوانی شما باشد. درنهایت هم می‌تواند چگونگی قراردادن ایمپلنت را برنامه‌ریزی کند.

درخصوص هرگونه وضعیت پزشکی و داروهایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید؛ ازجمله داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه و مکمل‌ها. اگر شرایط قلبی خاص یا ایمپلنت‌های ارتوپدی داشته باشید، ممکن است پزشک شما قبل از عمل نامه‌ای از متخصص داخلی شما یا متخصص قلب و عروقتان بخواهد تا با مشورت ایشان مقداری از داروهایتان را قطع یا نوع استفادۀ آن‌ها را برای مدت کوتاهی تغییر دهد. این فقط باید بنابه دستور پزشک متخصص شما صورت گیرد و حتی ممکن است دستور آنتی‌بیوتیک‌ها را برای پیشگیری از عفونت تجویز کند.

 جراحی ایمپلنت 

جراحی ایمپلنت را می‌توان بسته به شرایط بالینی خاص شما، به‌صورت یک‌مرحله‌ای یا در دو مرحله انجام داد. درهرصورت، با تزریق بی‌حسی جراحی آغاز می‌شود. روند آن شامل ایجاد برشی کوچک در لثه و بازکردن حفره‌ای در استخوان با استفاده از یک فرز ویژه، برای شکل‌دادن به محل ایمپلنت است.

در جراحی یک‌مرحله‌ای، ایمپلنت در داخل استخوان گذاشته می‌شود و پس از آن پیچی به نام healing روی ایمپلنت قرار می‌گیرد که خارج از استخوان و روی لثه است و به همین دلیل قابل مشاهده است. این پیچ پس از یک دورۀ ۲ماهه که ایمپلنت به استخوان پیوند خورد و به اصطلاح فک‌جوش شد، از روی ایمپلنت باز می‌شود و با قطعه‌ای دائمی به نام «abutment» جایگزین می‌شود که به شکل یک پست داخل ایمپلنت می‌رود و نقش ارتباطی بین ایمپلنت شما و روکشی که بعداً طی قالب‌گیری روی آن قرار می‌گیرد، ایفا می‌کند.

ایمپلنت غرب تهران - جراحی ایمپلنت - دندانپزشکی غرب تهران

در جراحی‌های دومرحله‌ای، تقریباً ۲ ماه بعد از جراحی و قراردادن ایمپلنت، جراح از طریق برشی کوچک روی لثه پیج healing را می‌بندد و دوباره حدود ۲ هفته تا یک ماه صبر می‌کند تا لثه‌ها کاملاً شکل بگیرند و بعد از آن بیمار را برای قالب‌گیری و ساخت روکش به متخصص پروتز تحویل می‌دهد.

این مسئله را که جراحی ایمپلنت شما در دو مرحله انجام شود یا تک‌مرحله‌ای باشد، متخصص جراح شما بسته به شرایط استخوان و لثه در ناحیۀ بی‌دندانی، تعیین می‌کند.

آماده‌سازی دندان‌ها برای ایمپلنت

هنگامی که لثه‌ها به‌طور کامل شکل گرفت و بهبود یافت (حدود ۲تا۳ ماه پس از جراحی)، ایمپلنت شما آمادۀ قالب‌گیری و ساخت تاج است. در این مرحله متخصص جراح، شما را تحویل دندا‌نپزشک یا متخصص پروتز می‌دهد. قالب‌گیری شما انجام می‌شود و از این مرحله به بعد قالب شما مرتباً به لابراتوار ارسال می‌شود تا اصلاحات و فرم‌دهی‌های خاص روی آن انجام شود و در این بین شما نیز چندین بار به کلینیک مراجعه می‌کنید تا روکش داخل دهانتان بررسی و امتحان شود.

 نصب تاج و پل روی ایمپلنت

هنگامی که تاج و پروتز دندان شما آماده شد، دندانپزشک بررسی‌ها و ارزیابی‌های خود را از قبیل فرم و ظاهر روکش، فرم قرارگیری آن روی لثه، فضای قرارگیری آن با دندان‌های کناری و… انجام می‌دهد و سطح قرارگیری دندان‌های بالا و پایین را برای رابطۀ دو فک و ارتباط سطح جونده تست می‌کند تا متوجه شود که هنگام غذاخوردن به‌راحتی کار می‌کنند. درنهایت تاج یا روکش دندان را با چسب موقت به ایمپلنت شما می‌چسباند.

در اکثر مواقع، چسب روکش ایمپلنت چسب موقت است. به این دلیل که جراح شما بتواند هر زمان متوجه علامت و التهابی در اطراف ایمپلنت شد، روکش را به‌راحتی خارج کند و اقدامات لازم برای رفع مشکل به‌وجود‌آمده را انجام دهد. بنابراین هر زمان چسب روکش ایمپلنت شما شل شد و روکشتان درآمد، جای نگرانی نیست. روکش خود را در جای مناسبی قرار دهید و در اولین فرصت، وقتی را از دندانپزشک خود برای چسباندن روکش بگیرید.

متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی غرب تهران با استناد به مباحث تئوریک و استفاده از روش‌های نوین جراحی و نیز بهره‌گیری از ابزار و متریال‌های مرغوب و به‌روز، به عنوان مرکز نمونه ایمپلنت غرب تهران خدمات خود را پیرامون جراحی ایمپلنت، به شما ارائه می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

جدیدترین مقالات

مطالب مرتبط