با دردسرهای دندان در آوردن بچه ها چطور کنار بیاییم ؟

شما احتمالاً اولین دندان کودک خود حدود ۶ ماهگی مشاهده خواهید کرد که معمولاً در همین زمان غذاهای معمولی نیز به رژیم غذایی کودک افزوده می شوند در ۳ سالگی دندان های شیری او تکمیل می شوند اما دندان درآوردن در بعضی از بچه ها با دردسرهایی همراه است.
وقتی دندانها در حال درآمدن هستند:
رویش دندانها می تواند با عوارضی همراه باشد مثلاً افزایش ترشح بزاق، خارش لثه، بدخلقی و بی تابی بی دلیل زخم ناشی از رویش دندان و … اگر والدین بدانند که حالتها طبیعی و بدلیل رویش دندانهاست می توانند به کودک کمک کنند تا دندان زودتر بروید. بهترین کار استفاده از وسایل پلاستیکی است که به بچه داده می شود، تا گاز بگیرد که اصطلاحاً به آن دندانی می گویند. گاز گرفتن باعث می شود لثه روی دندان زودتر کنار برود و دندان سریع تر بیرون بیاید و عوارض هم برطرف شود.
رشد دندانها ترتیبی دارد:
در فک بالا و پایین خیلی فرقی ندارد اما اول دندانهای وسطی در هر فک و بعد از آن یکی یکی دندانهایی از هر طرف درمی آیند که به آن دندانهای کناری می گویند بعد از آن دندان نیش درنمی آید. بلکه دندان پشت دندان نیش (آسیای کوچک اول) بیرون می زند. گاهی والدین نگران می شوند که فرزندشان دندان پشت نیش درآورده ولی دندان نیش هنوز بیرون نزده است این موضوع هم طبیعی بوده و بعد از درآمدن دندان چهارم شیری یا پشت نیش دندان سوم شیری هم درمی آید. آخرین دندان شیری بین ۲ و نیم تا ۳ سالگی دیده می شود و از این زمان به بعد دیگر دندانی درنمی آید تا حدود ۶ سالگی در پایان ۳ سالگی در هر طرف دهان در هر فک کودک ۵ دندان و در کل ۲۰ دندان دارد و در ۶ سالگی اولین دندان دائمی می روید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

جدیدترین مقالات

مطالب مرتبط