روکش دندان

پوسیدگی های وسیع دندانی، شکستگی های دیواره دندان، دیواره های نازک و شکننده، ترمیم های وسیع قدیمی و … همگی از جمله عواملی هستند که دندانپزشک شما را مجبور می‌کند تا برای حفظ دندان و عمر طولانی‌تر، دندان را روکش کند.
اگر ظاهر روکش و شکل آن برایتان حائز اهمیت است، پیشنهاد می‌کنیم حتما روکش های زیرکونیا یا آی پی اس را تجربه کنید تا متوجه اختلاف آنها با روکش های رایج pfm بشوید. درخشندگی و زیبایی آنها با روکش‌های pfm قدیمی قابل قیاس نیست.

095

چرا دندان نیاز به روکش دارد؟

اگر دندان شما شکسته یا تاج آن آسیب جدی دیده است، ولی ریشه خوب و مستحکمی داخل استخوان فک داشته باشد، نگران نباشید، چاره کار شما روکش دندان است.

گاهی پوسیدگی دندان ها چنان عمیق و زیر لثه است که امکان اینکه با ترمیم و پر کردگی مشکل دندان شما حل بشود، وجود ندارد . لذا در این مرحله پس از برداشتن پوسیدگی ها شاهد آن هستیم که سطح سالمی از دیواره های دندان باقی نمانده است و برای پرکردگی نیاز به این داریم که ترمیم را به یک یا چند دیواره تکیه دهیم تا در دراز مدت انسجام بهتری پیدا کند.به همین منظور گاها مجبور می شویم برای دندان پست یا پین ، و در نهایت روی آن روکش انجام دهیم تا درمان موفق تری را انجام دهیم.

چه دندانهایی نیاز به روکش دارند؟

روکش ها ماهیتا تمام دیواره دندان را در بر می گیرند و بار فشار ناشی از جویدن را روی خود تحمل می کنند و باعث می شوند تا به ترمیم و دیواره های نازک دندان فشار کمتری وارد شود و عمر دندان شما زیاد تر شود.

انواع روکش های دندانی کدام است ؟

روکش های pfm

روکش ها انواع مختلف دارند : pfm ، zirconic ، ips و …

رایج ترین روکش ها روکش های pfm است که اکثر پدران و مادران ما حداقل یک عدد از آنها را تجربه کردند.این دسته از روکش ها داخلشان آلیاژ فلزی دارند که سازگار با بدن و استخوان میباشد و روی آن با پرسلن و لایه نازک سرامیک پوشانده شده.

روکش های zirconic

روکش های zirconic که امروزه متداول ترین و پر طرفدارترین روکش ها محسوب میشوند نوعی از روکش ها هستند که تمام سرامیک هستند و جز روکش های زیبایی محسوب می شوند. این روکش ها به دلیل اینکه آلیاز فلزی داخل خود ندارند ، انعکاس و درخشش بیشتری نسبت به pfm دارند. سازگاری بسیار بالایی با بافت لثه کنار دندان دارند و در دراز مدت هیچ گونه حساسیت و تغییر رنگی در لثه ایجاد نمیکند. استحکام بسیار بالایی هم دارند.و این وجه تمایز مهمی است هم برای دندانپزشک و هم برای بیمار که بدانند این روکش سطح بار و فشار بیشتری را نسبت به انواع روکش ها بر خود تحمل میکند.جهت اطلاع بیشتر در خصوص انواع این روکش ها به بخش خدمات همین سایت قسمت روکش مراجعه نمایید.

روکش های ips ( imax)

روکش های ips ( imax) اکثرا برای دندان های جلویی دهان استفاده میشود و جز روکش هایی است که برای درمانهای زیبایی استفاده می کنند.این دسته از روکش های تماما از سرامیک های تقویت شده ای استفاده شدند که اتصال و چسبندگی قوی با سطح تاج دندان دارد .

دارای شفافیت و درخشندگی بسیار بالا، رنگ بسیار طبیعی مانند ساختار دندان خود بیمار و با سایههای مطلوب روی سطح خود هستند که برترین نوع روکش های زیبایی محسوب می شوند ولی از لحاظ استحکام می شود گفت که استحکام روکش های zirconic نسبت به ips imax کمی بیشتر است و بسیار شکننده و حساس هستند.از لحاظ قیمت هم روکش های پر هزینه تری نسبت به دو نوع قبلی هستند.

جهت ویزیت و مشاوره با متخصصان کلینیک دندانپزشکی درسان لطفا با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

طرف قرارداد با بیمه بانک تجارت - بانک سپه - بانک صادرات

جدیدترین مقالات

دسامبر 15, 2015

بهداشت دهان در افراد بی‌دندان

بعد از هر وعده غذایی که دست دندان از دهان خارج می‌شود، دهان باید بطور کامل با آب گرم ...
نوامبر 5, 2015

در چه مواردی باید از روکش استفاده کرد؟

هنگامی که دندان ضعیف و یا به مقدار زیادی تخریب شود برای بهبود شکل اندازه و ظاهر دندان از روکش استفاده می‌شود اما در سه حالت کلی می توان گفت که می بایست از روکش استفاده کرد
نوامبر 5, 2015

نکات مهم در مراقبت های مورد نیاز برای روکش ها و رعایت بهداشت دهانی پس از روکش کردن

لازم است بدانید که روکش کردن دندان به معنی تمام شدن پروسه مراقبت و رعایت بهداشت دندان نیست بلکه لازم است بیمار نکات مهمی را احتصاصاً در مورد آن دندان و بهداشت کل دهان رعایت کند