لمینت دندان

همهٔ افراد دوست دارند وقتی لبخند می زنند دندان های مرتب و سفیدی داشته باشند، البته این موضوع باعث جذابیت هر چه بیشتر فرد و بالا بردن اعتماد به نفس او در روابط اجتماعی اش می شود. افرادی که از داشتن دندان هایی نامرتب احساس نارضایتی دارند به لمینت روی می آورند تا با این عمل، زیبایی را به دندان های خود ببخشند.

 

لمینت دندان چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت درواقع همان اصلاح سازی فرم دندان ها یا رنگ دندان ها می باشد که بیشتر توسط دندانپزشکان زیبایی صورت می‌گیرد. لمینت پوسته نازکی است که روی دندان‌های شما می‌نشیند و از لحاظ ساختاری جنس آن تمام سرامیک است و کارایی آن مانند دندان‌های خود فرد است و با اصلاح فرم و رنگ، به لبخندتان را زیبایی دو چندان می‌بخشد.

حال به موضوعی می پردازیم که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟ افرادی که پوسیدگی دندان‌هایشان زیاد است و یا به هر دلیل دیگری دچار بدرنگی دندان هستند می توانند از این عمل زیبایی برای دندان بهره ببرند.

همچنین افرادی که سیگار می کشند مسلماٌ دندان هایی دارند که شکل و فرم خود را از دست داده اند و یا رنگشان تغییر کرده است پس آن ها می توانند به راحتی با لمینت، دندان های خود را مرتب و زیبا کنند. افراد دیگری هم هستند که ممکن است برخی از دندان هایشان لب پر شده باشد یا فاصله داشته باشند که آن ها نیز قادر هستند از لمینت استفاده نمایند.

انواع لمینت دندان

لمینت به دو دستهٔ سرامیکی و کامپوزیت تقسیم می شود که نوع سرامیکی آن به ونیر لمینت ( پرسلن ونیر) معروف است و این نوع درمان زیبایی نسبت به ونیر کامپوزیت پرهزینه تر است. نوع کامپوزیتی آن معمولاً بدون هیچگونه تراشی بر روی دندان قرار می‌گیرد. درواقع لایه کامپوزیت بر روی مینای دندان می نشیند ولی در نوع ونیر پرسلن (ونیر لمینت) مقدار اندکی تراش به اندازه ۱ الی ۲ میلی متر روی دندان نیاز داریم.

توصیه می شود اگر شما دندان قروچه دارید قبل از شروع هر کدام از این دو نوع درمان ( کامپوزیت، ونیر لمینت) حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا با وسایل مخصوص دهانی مانند نایت گارد دندان قروچه شما را کنترل نمایند.

توصیه می شود که بعد از انجام هر نوع از این زیبایی ها مراقبت های دهان و دندان را بیشتر رعایت کنید تا طول عمر لمینت شما بیشتر باشد. معمولاً طول عمر نمونه کامپوزیت نسبت به طول عمر ونیر لمینت کمتر است و معمولاً توصیه می‌شود که در خصوص ونیر کامپوزیت‌ها سالی یکبار پالیش انجام گیرد تا به رنگ و درخشندگی اولیه آن‌ها دست پیدا کنیم. از عوارضی که می توان برای این درمان نام برد این است که اگر به روشهای غلط درمانی انجام شود و یا از مواد و متریال مرغوبی استفاده نشود ممکن است در درازمدت عوارضی همچون التهابات لثه ای یا بوی بد دهان را دربر داشته باشد البته معمولاً این عوامل بسیار به ندرت دیده می‌شود.

_DSC4312

انواع روکش دندان و تفاوت آن ها

دندان‌های نازیبا چه در جلوی دهان و چه در انتهای دهان علاوه بر مشکلات دهانی از جمله التهاب لثه دندانی، خونریزی، و بوی بد دهان باعث کاهش اعتماد به‌نفس در برقراری روابط اجتماعی خواهد شد. استفاده از پوشش‌های سرامیکی جدید و پایه‌های زیرکونیوم باعث افزایش زیبایی و شفافیت و تغییر فرم دندان‌ها خواهد شد.

امروزه با استفاده از سرامیک‌های تقویت شده، دیگر جایی برای استفاده از روکش‌هایی که دارای پایه‌های فلزی هستند، نیست. اگر مقاومت فلز برحسب فشار و نیروهای جویدن برای هر واحد سطح ۹۰۰ مگاپاسکال باشد، این مقاومت برای سرامیک‌های جدید و حتی زیرکونیوم تا ۱۸۰۰ مگاپاسکال گزارش شده است.

روکش‌های قدیمی که دارای پایه فلزی هستند به دلیل فلزی که در زیر روکش وجود دارد به خصوص در افرادی که در دندان‌های جلو از این روکش‌ها با پایه فلزی (PFM) استفاده کردند، هنگام خندیدن دندان‌ها نمای نازیبایی دارد. این در صورتی است که مقاومت روکش‌ها با پایه زیرکونیک ۲ برابر روکش‌ها با پایه فلزی است و این روکش‌ها طول عمر خیلی بالاتری دارند.

سیستم‌های زیرکونیومی زیباترین و مقاوم‌ترین سیستم‌های شناخته شده در جهان هستند که دندانپزشک با استفاده از زیرکونیوم بالاترین حس زیبایی و مقاومت را برای بیماران به ارمغان می‌آورد.روکش‌های سرامیک زیبایی فوق‌العاده‌ای داشته و با نسج لثه کاملاً سازگار می‌باشد.

متخصصین و کادر درمانی ما در کلینیک دندانپزشکی درسان اقدامات تشخیصی، درمانی و مراقبتی مرتبط با روکش های زیبایی را با کیفیت و دقت بسیار بالا به بیماران محترم ارائه می نمایند.

پنج دلیلی که پزشک لمینت دندان را به شما پیشنهاد می‌کند

چند دلیل اصلی وجود دارد که دندانپزشک شما می‌تواند لمینت دندان را به شما توصیه کند. ممکن است مینای دندان شما از بین رفته، لبۀ دندان شکسته شده، به دلایل ژنتیکی فاصله دندان‌ها زیاد باشد و یا دندان‌ها تغییر رنگ داده‌اند. گرچه درخواست مراجعین برای لمینت دندان، بیشتر برای بدست آوردن رنگ خاصی برای دندان است که بلیچینگ نتوانسته آنرا تامین کند.

 

این مسئله می‌تواند ناشی از رعایت‌نکردن بهداشت فردی، مصرف مواد غذایی خاص، نوشیدنی‌های گازدار، نوشیدنی‌های حاوی مواد قندی بالا یا حتی مصرف داروهایی باشد که به ضعف و پوکی استخوان منجر می‌شود و درنهایت تاج دندان شما را از بین می‌برد و دندان پوسیده می‌شود.

گاهی برای این‌گونه پوسیدگی‌ها، به‌خصوص در دندان‌های قدامی یا دندان‌های جلویی شما که در خط لبخندتان مشخص است، درمان ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان از نوع کامپوزیتی توصیه می‌شود.

اگر بلیچینگ کرده‌اید ولی به میزان سفیدی دلخواه در دندانتان نرسیده‌اید و هدفتان رسیدن به رنگ سفید خاصی است، در این حال شما کاندیدی برای ونیرها یا لمینت دندان هستید. ضمن اینکه روش‌های سفید‌کردن دندان و بلیچینگ، هنگامی که مینای دندان شما آسیب دیده یا از دست رفته باشد، گزینه‌ای مناسب نیست.

به‌علاوه اگر دندان‌های شما ترمیم وسیع داشته و تقریباً همۀ تاج‌های دندان‌هایتان پرکردگی داشته باشد، باز هم بلیچینگ روی آن‌ها جواب مثبت نمی‌دهد. بنابراین دندانپزشک شما برای سفید‌کردن و تغییر رنگ دندانتان به شما ونیرها یا لمینت‌های دندانی را توصیه می‌کند.

شکستگی‌های جزئی روی سطح دندان به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود که به داشتن دندان‌های ناهموار منجر می‌گردد. عادات بد غذایی، جویدن ناخن، به دندان گرفتن مداد یا خودکار یا هر جسم خارجی، شکستن تخمه، جویدن یخ، شکستن آبنبات‌های سفت با دندان‌های جلویی، ضربه‌های ناگهانی به دندان و… از جملۀ این دلایل است. همۀ این شکستگی‌ها با لمینت دندان و ونیرها برطرف می‌شود.

بعضی از مردم به دلایل ژنتیکی فاصلۀ بین دندان‌هایشان بیشتر است. این عارضه می‌تواند با افزایش سن آن‌ها بیشتر شود. در این مواقع معمولاً درمان ارتودنسی توصیه می‌شود و ایدئال‌ترین درمان ارتودنسی است؛ ولی لمینت‌ها و ونیرها هم به بستن فواصل جزیی دندانی شما کمک می‌کنند. این مورد بستگی به میزان فواصل بین دندانی شما و شرایط قرارگیری دندان‌ها و اندازۀ آن‌ها دارد.

یا به علت درمان کانال ریشه و عصب‌کشی رنگ دندان‌ها تیره‌تر از بقیه شده یا به دلیل مصرف مداوم داروهای خاص مانند تتراسایکلین و داروهای دیگر لکه‌های تیره روی آن‌ها ایجاد می‌شود که با پالیش و جرم‌گیری هم برطرف نمی‌شود. یا اینکه مصرف fluoride بیش‌از‌حد و… سبب تغییر رنگ می‌شود. در این موارد هم باید گفت شما کاندید خوبی برای لمینت‌های دندانی هستید.

البته حتماً باید شرایط دندان‌هایتان و زیرساخت آن‌ها بررسی شود و توجه کنید که نظر دندانپزشک متخصص شما مهم است. ضمن اینکه طرح درمان برای هر شخص متفاوت است.

لبخند سالم برای همۀ افراد، به‌خصوص جوانان، اهمیت ویژه‌ای دارد. بیش از نیمی از بزرگ‌سالان معتقدند لبخند یک دارایی مهم اجتماعی است و آمارها نشان داده‌اند که یک لبخند زیبا باعث جذابیت شما در بین افراد، خصوصاً جنس مخالف می‌شود.

ونیرها و لمینت‌های دندان، با چکاپ‌های منظم و مراجعات متداول شما به دندانپزشک خود و رعایت دستورات بهداشتی دهان و دندان، معمولاً ۱۰، ۱۵، حتی ۲۰ سال عمر می‌کنند.

متخصصان ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی درسان (کلینیک دندانپزشکی غرب تهران) بهترین و مناسب‌ترین درمان‌های زیبایی را که برای شرایط دندان‌های شما ایدئال باشد به شما توصیه می‌کنند. برای قرار ملاقات یا ویزیت و مشاوره با ما تماس بگیرید.

 

هزینه لمینت دندان

هزینهٔ این عمل زیبایی دندان به این بستگی دارد که قرار است شخص تا چه میزان دندان های خود را اصلاح کند یا کیفیت اصلاح دندان هایش چقدر باشد. در تهران هزینهٔ نوع کامپوزیت آن تقریباً چیزی حدود ۴۰۰ تا یک میلیون تومان است ولی نوع سرامیکی به نسبت بیشتر از آن است، زیرا اگر توجه کرده باشید قبلاً اشاره شده است که نوع سرامیکی مستحکم و مرغوب تر از کامپوزیت است. البته این هزینه ها باز هم به شرایط گوناگون دیگر بستگی دارد و ممکن است افزایش و کاهش یابد.

جهت ویزیت و مشاوره با متخصصان دندانپزشکی زیبایی لطفا با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

طرف قرارداد با بیمه بانک تجارت - بانک سپه - بانک صادرات

جدیدترین مقالات

آگوست 9, 2018
لمینت دندان

کدام یک از انواع لمینت دندان مناسب شماست؟

لمینت دندان به دو دسته لمینت‌های سرامیکی و لمینت‌های کامپوزیتی تقسیم می‌شود. هدف شما از انجام درمان‌های زیبایی مهم است. در مرکز دندانپزشکی غرب تهران ما جلساتی
آگوست 8, 2018
لمینت دندان

پنج دلیلی که پزشک لمینت دندان را به شما پیشنهاد می‌کند

چند دلیل اصلی وجود دارد که دندانپزشک شما می‌تواند لمینت دندان را به شما توصیه کند. ممکن است مینای دندان شما از بین رفته، لبۀ دندان
آگوست 2, 2018

معایب لمینت دندان چیست و چه دستورات بهداشتی باید رعایت کنیم؟

نوع خواستۀ شما و هدف از شروع و انجام درمان لمینت دندان بسیار حائز اهمیت است. بعد از آن دندانپزشک شما بهترین و ایدئال‌ترین درمان را برای