مصرف سیگار چه مشکلاتی برای فرد در درمان ایمپلنت دارد؟

ایمپلنت در دو فاز اجرا می شود که فاز اول جراحی است و در این فاز فضایی ایجاد می کنیم که بتوانیم ایمپلنت را داخل فک بیمار قرار دهیم و به دلیل اینکه لثه را باز و مجددا زخم را دوخته و بخیه می زنیم به همین دلیل تمامی مواد دخانی مانند سیگار، قلیان، تنباکو و… اختلال در ترمیم ایجاد می کند.ارتباطی باید بین حفره دهان با استخوانی که در آن ایمپلنت قرار گرفته ایجاد شود و لثه باید جوش بخورد و ارتباط بین حفره دهان که پر از بزاق و باکتری است با آن حفره حذف شود که در صورت استفاده از مواد دخانی ترمیم دیر اتفاق می افتد و باعث می شود استخوان اطراف ایمپلنت که در واقع نگه دارنده ریشه مصنوعی داخل استخوان است تحلیل رود و بنابراین سیگار نقش منفی در روند التیام زخم بازی می کند و در واقع در روند ترمیم اختلال ایجاد می شود.
در فاز دوم که وارد فاز پروتزی می شود روکش و تاج مصنوعی روی ریشه مصنوعی قرار می گیرد و در این فاز افرادی که سیگار می کشند باعث می شود که سیستم ایمنی آنها دچار اختلال شود و بدن آنها به خوبی نمی تواند با باکتری مقابله کند بنابراین در افراد سیگاری التهاب بیشتری را در اطراف ایمپلنت می بینیم و روند این التهاب می تواند موجب شکست درمان در ایمپلنت شود.
کاشت ایمپلنت یک درمان دائمی است و دندانی که در دهان فرد بیمار کاشته می شود نیز از نظر عملکرد تفاوتی با دندان طبیعی ندارد ولی باید به این نکته توجه کرد که رعایت اصول بهداشت دهان و دندان ، در دوام دندان کاشته شده بسیار مؤثر است. دود سیگار و همچنین مواد شیمیائی موجود در آن به همراه درجه حرارت بالای آن عامل مسبب بسیاری از ناراحتی ها و مشکلات دندانی است. هنگامی که دود سیگار با فشار به بیرون رانده میشود ذرات میکروسکوپی مواد خارجی، درون غشای ظریف دهان و لثه نفوذ میکند و در آنجا جمع میشود، این تجمع سبب تورم و التهاب لثه و دیر یا زود به حفره استخوانی جایگاه قرارگیری دندان ها آسیب میرساند و به تدریج لثه تحلیل میرود و گاهاً سبب لق شدن روکش و ایمپلنت نیز می شود.
رعایت چند نکته مهم:
– افراد سیگاری معمولاً باید دو هفته قبل از درمان و دو هفته بعد از درمان از مصرف سیگار خودداری کنند.
– پس از ایمپلنت نیز به شدت باید نخ دندان و مسواک های مخصوص را استفاده و در رعایت بهداست بیشتر تلاش کنید.
– اگر طی شرایطی در افراد معتاد به سیگار نیاز به درمان جراحی ایمپلنت بصورت فوری دیده شود و بیمار صرفاً نمی تواند در تاریخ های مشخص که نزدیک به جراحی اوست مصرف سیگار را قطع کند, در این شرایط به شدت توصیه می شود که مصرف سیگار را هر چه سریع تر کم کنند و این روند نزولی را تا تاریخ مشخص شده به پزشک خود اعلام کنند. مصرف هر چه کمتر سیگار هم به نفع خود فرد و هم به نفع سیستم درمانی است و قطعاً توصیه می شود که سیگار قبل و بعد از جراحی کمتر استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

جدیدترین مقالات

مطالب مرتبط