پروتز

روکش های زیبایی

امروزه ظاهر زیبا و جذاب برای همه انسان‌ها مهم است. بطوری‌که از نظر اجتماعی، فرهنگی و …. افرادی که ظاهر جذاب‌تری دارند در کسب مشاغل حساس موفق‌تر هستند. دندان‌های نازیبا چه در جلوی دهان و چه در انتهای دهان علاوه بر مشکلات دهانی از جمله التهاب لثه دندانی، خونریزی، و بوی بد دهان باعث کاهش اعتماد به‌نفس در برقراری روابط اجتماعی خواهد شد. استفاده از پوشش‌های سرامیکی جدید و پایه‌های زیرکونیوم باعث افزایش زیبایی و شفافیت و تغییر فرم دندان‌ها خواهد شد. امروزه با استفاده از سرامیک‌های تقویت شده، دیگر جایی برای استفاده از روکش‌هایی که دارای پایه‌های فلزی هستند، نیست. اگر مقاومت فلز برحسب فشار و نیروهای جویدن برای هر واحد سطح ۹۰۰ مگاپاسکال باشد، این مقاومت برای سرامیک‌های جدید و حتی زیرکونیوم تا ۱۸۰۰ مگاپاسکال گزارش شده.

 

روکش‌های قدیمی که دارای پایه فلزی هستند به دلیل فلزی که در زیر روکش وجود دارد به خصوص در افرادی که در دندان‌های جلو از این روکش‌ها با پایه فلزی (PFM) استفاده کردند، هنگام خندیدن دندان‌ها نمای نازیبایی دارد. این در صورتی است که مقاومت روکش‌ها با پایه زیرکونیک ۲ برابر روکش‌ها با پایه فلزی است و این روکش‌ها طول عمر خیلی بالاتری دارند. سیستم‌های زیرکونیومی زیباترین و مقاوم‌ترین سیستم‌های شناخته شده در جهان هستند که دندانپزشک با استفاده از زیرکونیوم بالاترین حس زیبایی و مقاومت را برای بیماران به ارمغان می‌آورد.روکش‌های سرامیک زیبایی فوق‌العاده‌ای داشته و با نسج لثه کاملاً سازگار می‌باشد.

دندان مصنوعی

افرادی که فاقد دندان و بافت اطراف دندان هستند از دندان مصنوعی استفاده می کنند. دو نوع دندان مصنوعی داریم :کامل و پلاک کروم کبالت.هنگامی از دندان مصنوعی کامل استفاده می شود که تمام دندانهای فرد افتاده و یا کشیده شده باشد. ولی اگر هنوز تعددی از دندانها سالم باشد و تک تک باقیمانده و قابل نگهداری باشند از دندان مصنوعی کروم کبالت استفاده می شود.

بهداشت پروتزهای مصنوعی دست دندان کامل بسیار ضروری می باشد. یکی از مزایای دندانهای مصنوعی متحرک این است که می‌توان به راحتی آنها را از دهان خارج کرد و بعد از تمیز کردن سرجای خود قرار داد، بنابراین کسانی که از دندانهای مصنوعی متحرک استفاده می‌کنند باید توجه داشته باشند که علاوه بر بهداشت دهان و دندانهای طبیعی، دندانهای مصنوعی را نیز باید بطور مرتب تمیز کنند.

روکش دندان

هنگامی که دندان ضعیف و یا به مقدار زیادی تخریب شود برای بهبود شکل اندازه و ظاهر دندان از روکش استفاده می‌شود. معمولاً دیده می‌شود که پس از درمان ریشه بدلیل اینکه در اثر پوسیدگی‌ها نسج سالم کمی از دندان باقیمانده و دیواره‌های دندان بسیار سست و شکننده هستند دندان‌پزشکان پس از ترمیم دندان‌ها، روکش شدن آنها را توصیه می‌کنند.

جنس روکش‌ها از فلز و چینی متصل به فلز می‌باشد. ساختار روکش‌های PFM دارای یک زیرساختاری فلزی، از جنس نیکل- کروم می‌باشد که توسط پرسلن پوشش می‌یابد. قبل از قرار دادن روکش دندان را به میزان مورد احتیاج تراش می‌دهند و سپس قالب‌گیری کرده و کار را به لابراتوار می‌فرستند و طی دو یا سه جلسه پس از تست‌های انجام شده روکش را روی دندان مورد نظر می‌چسبانند.

متخصصین و کادر درمانی ما در کلینیک دندانپزشکی درسان اقدامات تشخیصی، درمانی و مراقبتی مرتبط با روکش را با کیفیت و دقت بسیار بالا به بیماران محترم ارائه می نمایند.

مقالات مرتبط