چه مراقبت های باید بعد از عمل جراحی ایمپلنت انجام دهیم؟

– تکه گاز استریل گذاشته شده بر محل دندان کشیده شده را به مدت ۱ ساعت با فشار ملایم فک در دهان نگهدارید.
– حداقل تا سه ساعت پس از جراحی از خوردن، آشامیدن، فعالیت دهانی نظیر تف کردن، مک زدن و شستشوی دهان خودداری کنید.
– آغشته بودن بزاق به مقداری خونابه بعد از جراحی طبیعی است.
– بعد از جراحی تا چند روز خونریزی از لثه ها بیشتر خواهد شد که به دلیل مراحل اولیه ترمیم بوده و کاملاً طبیعی است و بعد از ترمیم ناحیه، بکلی قطع خواهد شد. در صورت اطمینان از وجود خونریزی (مشاهده لخته)، قطعه ای گاز یا پنبه استریل را مرطوب کرده و در ناحیه قرار داده و به مدت ۳۰ دقیقه با فشار ملایم ولی ممتد، نگه دارید تا خونریزی قطع شود .
– کیسه ای از یخ پر نموده و پس از پیچاندن در پارچه ای آن را بطور متناب و با فواصل ۱۰ دقیقه ای از روی گونه بر روی موضع جراحی بگذارید.
– در صورت خونریزی غیرقابل کنترل و عدم دسترسی به مراکز درمانی، می توانید به جای گاز یا پنبه مرطوب از یک عدد چای کیسه ای مرطوب شده با آب ولرم، در ناحیه استفاده کرد.
– تورم و تغییر رنگ روی گونه یا چانه تا ۷۲ ساعت پس از کشیدن و یا جراحی طبیعی بوده و کم کم به روال عادی برمی گردد.
– توجه داشته باشید به علت طولانی بودن زمان بی‌حسی معمولاً ۳ تا ۴ ساعت و بی‌حسی بافت‌های نرم اطراف دندان، لب و گونه یا زبان گاز گرفته نشود.
– روز اول جراحی ، رژیم غذایی مایعات و غذاهای نرم و ولرم داشته باشید و از روز بعد در صورت عدم ناراحتی از غذاهای معمولی می‌توانید استفاده کنید. سعی کنید با طرف دیگر فک غذا جویده شود.
– از فشار مستقیم لقمه غذایی بر روی ناحیه بخیه زده شده تا یک هفته اجتناب شود.
– تورم و درد بعد از جراحی قابل انتظار است.
– از خوردن غذاهای سفت و نوشیدنی‌های داغ دوری کنید.
– از نوشیدن مایعات با نی خودداری کنید.
– از رژیم غذایی حاوی مقادیر لازمی از پروتئین، ویتامین و کلسیم استفاده کنید.
– حداقل در شب اول از کشیدن سیگار خودداری کنید و تا روز کشیدن بخیه استعمال آن را به حداقل ممکن برسانید. زیرا حرارت حاصل از سیگار ، همچنین مواد حاصل از احتراق آن ترمیم رامختل می سازد. در صورتی که سیگاری هستید، از این فرصت برای ترک دائمی آن استفاده کنید
– شب اول از استفاده از مسواک زدن خودداری کنید.
– سایر قسمتهای دهان به غیر از ناحیه جراحی شده را طبق روشهائی که یاد گرفتید، به دقت مسواک کنید.
.- به منظور جلوگیری از تجمع میکروبها و بوی بد، با دهان شویه تجویز شده دهان خود را شستشو دهید.
– از روز دوم با آب نمک ولرم رقیق و یا محلول شستشوی نمکی استفاده کنید و روزانه چند بار دهان را به آرامی و بدون پمپاژ نمودن شستشو دهید.
– بعد از انجام جراحی بر روی جراحت داخل دهان قشر خاکستری رنگی ممکن است دیده شود و دهان تا چند روز بدطعم و بوی نامطبوعی دارد. این حالات طبیعی بوده و نشانگر وجود عفونت نمی‌باشد.
– در صورت تجویز آنتی‌بیوتیک یا داروهای دیگر در رعایت مفاد نسخه دقت لازم را بعمل آورید.
– احساس ضعف مختصری تا ۴۸ ساعت بعد از عمل طبیعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

کلینیک درسان یکی از معتبرترین دندانپزشکی ها و مورد تائید بیماران با تجهیزات و مواد درجه یک و پزشک معتبر در حوزه های جراحی دندان عقل، لمینت دندان و ایمپلنت، پر کردن، عصب کشی و حوزه های زیبایی، دندانپزشکی غرب تهران می باشد که با تجربه چندین و چند ساله در زمینه دندانپزشکی کودکان و بزرگسالان توانسته است رضایت بیماران بسیاری را به خود جلب کند.

جدیدترین مقالات

مطالب مرتبط

درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان

درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان

دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان عارضه مهم و خطرناکی ندارد. نکته مهم این است که والدین تمام نظارت ، مراقبت و تلاش خود را بکنند تا دندانهای

دندانپزشکی تحت بیهوشی بزرگسالان

دندانپزشکی تحت بیهوشی بزرگسالان

دندانپزشکی تحت بیهوشی بزرگسالان: عده ای از بیماران به دلیل ترس از خدمات دندانپزشکی و یا فوبیا نسبت به صدای ابزار، ماهیت درمان، درد یا فشار