بعد از کشیدن دندان عقل، این نکات را فراموش نکنید!

نکاتی در رابطه با کشیدن دندان عقل قبل و بعدازاین عمل را باید به‌صورت کامل در مرحله اول بدانید و بعد آن‌ها را اجرایی نمایید. در این مقاله به این نکات اشاره می‌کنیم. امید است این اطلاعات برای خوانندگان مفید واقع شود.

چگونگی کشیدن دندان عقل

اندازه دندان عقل با دیگر دندان‌ها متفاوت می‌باشد. این دندان‌ها برای افراد ایجاد مشکل می‌نمایند. ازاین‌رو دانستن نکاتی در رابطه با دندان عقل بسیار مهم و ضروری می‌باشد. دندان عقل همیشه نمایان نمی‌شود ازاین‌رو در برخی از افراد به‌صورت پنهان می‌باشد. دلیل این امر هم ارثی بودن این عامل می‌تواند باشد. رویش دندان‌های عقل همواره با درد همراه است. این دردها به‌صورت ضعیف بوده و برای افراد آزاردهنده می‌باشند.

ازآنجایی‌که در هنگام رویش دندان عقل این دندان‌ها با دندان‌های جلویی به‌درستی هم‌سطح نمی‌گردند، در زمان جویدن نیز برای افراد مشکلاتی ایجاد می‌کنند. ازاین‌رو کشیدن دندان عقل یک عمل طبیعی می‌باشد. البته عوامل دیگر همچون عدم تمیزی و نگهداری از آن و درنتیجه پوسیدگی زودهنگام دندان‌های عقل سبب کشیدن این دندان‌ها می‌شود. این نکته را نیز بدانید که کشیدن دندان‌های عقل کمی دشوارتر از دیگر دندان‌ها می‌باشند. گاهی لازم می‌شود قبل از ارتودنسی، دندان‌های عقل کشیده شوند. می‌توانید برای آسایش و راحتی در این زمینه به ارتودنسی غرب تهران مراجعه نمایید.

کشیدن دندان عقل

نکاتی قبل از کشیدن دندان عقل

برای کشیدن دندان عقل به یک جراحی کوچک نیاز می‌باشد. درواقع کشیدن این دندان‌ها همان جراحی دندان است. افرادی هستند که توجهی به درد دندان عقل ندارند در این بخش به چند مورد از نکاتی که قبل از کشیدن دندان عقل امکان دارد برای افراد به وجود بیاید اشاره می‌کنیم. ریشه‌های دندان عقل در سن‌های بالاتر محکم‌تر می‌باشند، ازاین‌رو این عامل باعث می‌گردد که کشیدن این دندان‌ها همراه با درد و سختی بیشتری باشد، قبل از این‌که این اتفاق برای شما رخ دهد اقدام به رفع این معضل نمایید. بهترین سن برای کشیدن این دندان‌ها ۲۰ سالگی و کمتر می‌باشد. اگر دندان‌های عقل را پس از زمان مقرر نکشید التیام یافتن و بهبودی آن‌ها دیرتر خواهد بود.

ازاین‌رو به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید، درصورتی‌که دیر اقدام به کشیدن این دندان‌ها کنید دندان‌های مجاور دچار پوسیدگی می‌گردند و این دندان‌ها نیز باید جراحی شوند. علاوه بر هزینه ایجادشده میزان درد آن‌ها نیز افزایش خواهد یافت. این نکته را بدانید که در هنگام جراحی دندان عقل در افراد مسن این امکان وجود دارد که استخوان‌های فک شکسته شوند. این نکته را یادآور می‌شویم که اگر در سن ۲۰ سالگی دندان عقل رشد یافت بهترین زمان برای کشیدن آن‌ها خواهد بود؛ اما اگر تا سن ۴۰ سالگی دندان عقل دیده نشد تنها کار لازم، عکس‌برداری از دندان‌ها هر دو سال یک‌بار می‌باشد.

کشیدن دندان عقل

نکاتی مهم پس از کشیدن دندان عقل

 • برای توقف خونریزی یک گاز مرطوب را در حدود ۳۰ دقیقه در روی محل جراحی‌شده نگه‌دارید.
 • تا ۴۸ ساعت بعد از کشیدن دندان عقل نباید ورزش کنید یا در محل‌های شلوغ قرار بگیرید. بهتر است در این مدت در منزل استراحت کنید.
 • تورم صورت و وجود مقداری خون بعد از کشیدن این دندان‌ها کاملاً امری طبیعی می‌باشد. این معضلات به‌طور طبیعی می‌باشند و به‌زودی برطرف می‌شوند؛ اما برای اینکه از تورم صورت جلوگیری کنید می‌توانید از کیسه یخ استفاده کنید.
 • بعد از جراحی دندان عقل نباید غذای گرم مصرف کنید. بهترین غذا بعدازاین جراحی سوپ خنک می‌باشد.
 • سعی کنید در همان ساعات اولیه بعد از جراحی مقداری شیر و آب‌میوه میل کنید. می‌توانید بعد از ۲۴ ساعت غذاهای مختلف را میل کنید.
 • برای جلوگیری از درد این جراحی از چند مسکن استفاده کنید. برای خوردن مایعات  حتی امکان از نی استفاده شود.
 • دهان و دندان خود را بعد از جراحی مک نزنید و به‌آرامی آب دهان خود را خارج کنید.
 • بعد از جراحی، دهان خود را با محلول نمک و آب ولرم شستشو دهید. نگران بوی بدن دهان بعد از جراحی نباشید این بو طبیعی می‌باشد.

عزیزانی که تمایل به انجام ایمپلنت غرب تهران دارند می توانند با کلینیک درسان تماس حاصل بفرمایند.

1 دیدگاه

 1. علی گفت:

  استفاده از نی، به دلیل ایجاد مکش و جدا شدن لخته، توصیه نمی‌شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

جدیدترین مقالات

مطالب مرتبط