ارتودنسی چه عوارضی به همراه دارد؟

وقتی برای اولین بار براکت را در دهان می‌گذارید، کم‌کم متوجه درد یا حساس شدن در ناحیه یک یا چند دندان می‌شوید. این امر کاملاً طبیعی بوده و به مرور زمان برطرف می‌شود. اگر درد شدید شد، می‌توانید از مسکن استفاده کنید. احساس غیرعادی بودن حرکت زبان و یا سخت شدن تکلم یا تغییر فرم لب‌ها بدلیل وجود براکت نیز در یک هفته الی یک ماه اول طبیعی است.
وسایل و ابزار مورد استفاده در ارتودنسی به خودی‌خود نمی‌توانند باعث ایجاد آسیب شوند. اگر بهداشت طی درمان ارتودنسی رعایت نشود باعث ایجاد تغییر رنگ‌ دندان‌ها و یا حتی در موارد شدید پوسیدگی ایجاد شود. با وجود سیم و براکت در داخل دهان امکان گیر غذایی در اطراف دندان‌ها شایع است و به وجود و تکثیر باکتری‌ها در این نواحی اضافه می‌شود. بنابراین بهداشت دهان و دندان‌ اهمیت زیادی دارد. تمیز کردن ضعیف آنها و استفاده زیاد از مواد غذایی شیرین نوشیدنی‌ها می‌تواند آسیبی جدی به دندان‌ها وارد کند. استفاده مکرر از برس بین دندانی- نخ دندان‌های مخصوص- مسواک مخصوص ارتودنسی می‌تواند عوارض احتمالی را کاهش دهد. ناراحتی‌های لثه یا تغییر رنگ دندان‌ها نگرانی عمده‌ای است بین بیماران که تنها با رعایت اصول بهداشتی مقدور می‌باشد.
دندان‌ها پس از ارتودنسی به موقعیت جدیدی هدایت می‌شوند و ممکن است احساس کنید که دندان‌هایتان شل و یا لق شده. این علائم نگران کننده نیست بلکه براکت و سیم‌ها به متخصص ارتودنسی و شما کمک می‌کند تا بتوانید دندان‌ها را به جای اصلی خود و موقعیت اصلی و درست در فک هدایت کنید.
هر چند احتمال تحلیل و کوتاه شدن ریشه در بین بیماران ارتودنسی بسیار کم است ولی آگاهی نسبت به این عواقب ضروری است. به همین خاطر لازم است دندان‌ها به طور منظم تمیز شوند تا عوارضی برای دندان‌ها به وجود نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

جدیدترین مقالات

مطالب مرتبط