عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

برای بسیاری از مردم از دست دادن دندان ها بسیار مشکل بزرگی به حساب می آید که باید هر چه سریع تر به فکر رفع آن باشند. معروف ترین راه حل مشکل از دست دادن دندان ها هم ایمپلنت دندان است. تا قبل از فراگیر شدن روش ایمپلنت دندان، تنها راه حل برای این مشکل استفاده از دندان مصنوعی بود، البته برخی حاضر بودند بی دندانی را تحمل کنند ولی از دندان مصنوعی به دلیل عوارض و مشکلاتی که برایشان به وجود می آورد استفاده نکنند. ولی آیا روش ایمپلنت دندان بدون عوارض است؟ با این مقاله همراه باشید تا با عوارض احتمالی بعد از ایمپلنت دندان ها بیشتر آشنا شوید.

ایمپلنت دندان چیست؟

در این روش پایه ای معمولا از جنس تیتانیوم در داخل دهان و در داخل استخوان فک کاشته می شود. علت انتخاب تیتانیوم سازگاری آن با ساختار سلول هایی از بدن است که با آن تماس دارد. شکل ظاهری قسمت پایه تا حدودی شبیه فرم ریشه دندان طراحی شده است. به مرور زمان استخوانی که ایمپلنت درون آن کاشته شده به ایمپلنت جوش می خورد. این فرآیند جوش خوردن معمولا تا پنج ماه یا کمتر ممکن است زمان ببرد. بعد از آنکه فرآیند جوش خوردن تکمیل شد روکش مناسب دندان ساخته شده و بر روی پایه کاشته شده در فک قرار می گیرد.

ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

در ابتدای انجام عمل ایمپلنت دندان ممکن است دندان های کناری لق شوند که این مشکل بعد از حدود ۳ هفته حل شده و دندان ها به حالت اول خود باز خواهند گشت. همچنین ممکن است در ناحیه ای که عمل کاشت ایمپلنت را انجام داده اید تا حدودی درد احساس کنید که در این موارد باید از داروهای ضد درد یا مسکن استفاده کنید. همچنین احتمال تورم ناحیه فک بعد از کاشت ایمپلنت وجود دارد که نهایتاً بعد از ده روز رفع خواهد شد. همچنین در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی بعد از عمل جراحی ایمپلنت ممکن است عفونت وارد خون شود و ناحیه کاشت ایمپلنت را عفونی کند. پس رعایت بهداشت دندان ها بعد از کاشت ایمپلنت ضروری است.

ایمپلنت دندان

نکات مهم مربوط به ایمپلنت

بعد از کاشت ایمپلنت برای آنکه دندان استخوان فک به خوبی با ایمپلنت جوش بخورد باید تا مدت حداقل ۱۰۰ روز از خوردن غذاهای سخت خودداری کنید. همچنین افراد سیگاری باید در صورت امکان مصرف سیگار را قطع کرده یا تا حد ممکن مصرف سیگار را پایین آورده و حداکثر در روز دو تا سه نخ سیگار بکشند. عمل ایمپلنت دندان برای هر فردی که سن رشد استخوان را پشت سر گذاشته باشد قابل انجام است. این سن معمولا برای پسران از حدود ۱۸ سالگی و برای دختران از حدود ۲۰ سالگی می باشد. حداکثر سن برای انجام عمل ایمپلنت دندان وجود نداشته و افراد سالخورده هم می توانند این عمل را انجام دهند.

به کدام مرکز ایمپلنت برویم؟

برای انجام عمل ایمپلنت دندان سعی کنید در هر منطقه ای که هستید بهترین دندان پزشک آن منطقه را یافته و در صورتی که این خدمات را ارائه می کند حتما به او مراجعه نمایید؛ مثلا برای یافتن  یک مرکز معتبر ایمپلنت غرب تهران معمولا مراجعه به یک مرکز معتبر دندانپزشکی غرب تهران که این خدمات را ارائه می دهد توصیه می شود. یک مرکز معتبر ارائه دهنده خدمات ایمپلنت با استفاده از مواد مرغوب، احتمال بروز مشکل برای دندان کاشته شده را به حداقل رسانده و دندان سالیان سال در جای خود محکم باقی خواهد ماند.

توصیه ما به دوستان عزیزی که تمایل به انجام ارتودنسی غرب تهران دارند این است که همین حالا با کلینیک درسان تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

جدیدترین مقالات

مطالب مرتبط