ارتودنسی شفاف (نامرئی) مزایا و معایب انواع آن

ارتودنسی شفاف؛ درمانهای ارتودنسی ثابت به روش های مختلفی اجرا می‌شود که رایج ترین آن ارتودنسی با استفاده از براکت ها و سیم فلزی است.

عده ای از بیماران که کارهای اجرایی دارند یا مادلینگ کار میکنند یا مدام جلو دوربین هستند و یا به هر دلیل شخصی تمایل به گذاشتن سیم و براکت فلزی ندارند، درخواست ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی شفاف را میکنند.

ارتودنسی نامرئی به صورتی است که همان سیم و براکت های فلزی به جای اینکه روی سطح دندان‌ها قرار بگیرد و در هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن شما را نگران یا آشفته کند، در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرد و در هنگام صحبت کردن و خندیدن مشخص نیستند.

ارتودنسی شفاف (نامرئی): عده ای از بیماران که کارهای اجرایی دارند یا مادلینگ کار میکنند یا مدام جلو دوربین هستند و یا به هر دلیل شخصی تمایل به گذاشتن سیم و براکت فلزی ندارند، درخواست ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی شفاف را میکنند.

ارتودنسی شفاف (نامرئی) یا بیرنگ چیست؟

ارتودنسی شفاف یکی از انواع ارتودنسی ثابت است که در جهت درمان از براکت های بی‌رنگ و شفاف استفاده می‌شود به همین دلیل در بین مردم به ارتودنسی شفاف معروف است. در ارتودنسی شفاف یا ارتودنسی بی رنگ، براکت‌های شیشه‌ای یا بی رنگ روی سطح دندان چسبانده می‌شود و سیم متصل به آنها هم می‌تواند فلزی هم به رنگ سفید باشد که بسته به نوع درمان و نظر متخصص ارتودنسی انتخاب و انجام میگردد.

یکی از معایب این درمان ارتودنسی این است که براکت های متصل به دندان‌ها بسیار حساس و شکننده هستند و مراقبت بسیار ایده الی را می‌طلبد و نیز سیم سفید رنگ آن نیز در صورت فشار یا برخورد شدید و محکم با مسواک یا قاشق غذاخوری احتمال پریده شدن رنگ سفید سیم و بیرون زدگی رنگ فلزی را دارد.

ارتودنسی نامرئی با الاینرها چیست؟

ارتودنسی با الاینرها بدین شکل است که قالب‌های متعددی به صورت ماهانه توسط متخصص گرفته می‌شود که بسته به نوع طرح درمان و نوع به‌هم‌ریختگی‌های دندانی بیمار تعداد قالب‌ها و مدت زمان درمان تعیین می‌شود.

این الاینرهای ارتودنسی یا اصطلاحا ارتودنسی با پلاک‌های شفاف، در واقع از جنس پلاستیک شفافی هستند که تماما به کنترل و نگهداری بیمار بستگی دارد.

پلاک ها در ارتودنسی شفاف پلاستیکی هنگام غذا خوردن یا در مواقع اضطراری می‌تواند از دهان خارج شود و پس از انجام این امور مجدد داخل دهان گذاشته شود ولی همین جابه‌جایی دقت بسیار زیادی در مصرف به موقع توسط بیمار را میطلبد. اگر بیمار درست استفاده نکند یا مدت زمان زیادی از دهان خارج کند، روند درمان به‌هم‌می‌ریزد، طولانی تر میشود، و این امر مجددا هزینه اضافه و هزینه بالایی را برای بیمار به وجود میاورد. چون در صورت عدم استفاده دقیق و درست روابط دندانی مرتبا تغییر می‌کند و پلاک قبلی روی دندانها نمی‌نشیند و باید مجدد ساخته شود و هر بار هزینه مجدد و اضافه برای بیمار خواهد داشت.

اگر پلاک‌های ارتودنسی الاینر ها یا ارتودنسی با پلاک شفاف، به هر دلیلی، تحت حرارت زیاد یا فشار زیاد قرار بگیرند، بلا استفاده میشوند و باید مجدد ساخته شود و هزینه مجدد در پی دارد.

بزرگترین مزیت استفاده از ارتودنسی با الاینر ها یا ارتودنسی با پلاک شفاف این است که چیزی به دندانها نمیچسبد و دیده نمی‌شوند.

آشنایی با سایر خدمات دندانپزشکی: مرکز دندانپزشکی کودکان در غرب تهران

مزایا و معایب ارتودنسی شفاف (نامرئی)

بزرگ‌ترین عیبی که برای ارتودنسی نامرئی می‌توان برشمرد، این است که در فک بالا به دلیل قرار گرفتن پشت دندانها کنار کام، در فک پایین به دلیل قرار گرفتن پشت دندانها کنار زبان، مرتبا زبان به آنها گیر می‌کند و دچار زخم و آفت میشود؛ چون به هر حال یک شی خارجی داخل دهان قرار گرفته و تا فضای دهان و زبان به آنها عادت کند، ممکن است چند ماهی برای شما آزار دهنده باشد.

البته که این عارضه زندگی شما را مختل نمیکند.یا ممکن است بیمار دسترسی مناسب به آن ناحیه نداشته باشد و چون پشت دندانها قرار دارد نتواند بهداشت خوبی را در ان ناحیه رعایت کند بنابراین سریعا پلاک و جرم تشکیل شده و لثه را ملتهب میکند.

هنگام استفاده از نخ دندان نیز بیمار چون ناحیه پشت دندان را به خوبی نمی‌بیند رعایت بهداشت و استفاده از نخ دندان برایش سخت‌تر میشود. یا ممکن است هنگام ادای کلمات سین و شین را به خوبی تلفظ نکنید که این امر نیز زندگی شما را به مخاطره نمی‌اندازد و همه چیز قابل کنترل است و فضای دهان با کار گذاشتن ارتودنسی نامرئی، کم کم به آنها عادت می‌کند.

هزینه ارتودنسی شفاف (نامرئی)

هزینه و قیمت روش های ذکر شده در ارتودنسی ثابت مانند: هزینه ارتودنسی شفاف ، ارتوندسی بیرنگ ، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی با الاینرها نسبت به ارتودنسی با سیم و براکت فلزی مسلما در همه جای دنیا، بالاتر خواهد بود. چون هم روش کار پیچیده تر میشود هم متریال این نوع ارتودنسی ها گران تر از درمانهای روتین ارتودنسی با براکت فلزی میباشد.

بنابراین حدود 10 تا 45 درصد نسبت به ارتودنسی با سیم و براکت فلزی بالاتر خواهد بود. درنظر داشته باشید هزینه ارتودنسی شفاف به نوع طرح درمان متخصص مرکز دندانپزشکی غرب تهران و شرایط ناهنجاری و به‌هم‌ریختگی دندان‌های هر بیمار و نیز میزان مدت زمان درمان، متفاوت خواهد بود.

آشنایی بیش‌تر: متخصص جراح فک و صورت کلینک درسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

کلینیک درسان یکی از معتبرترین دندانپزشکی ها و مورد تائید بیماران با تجهیزات و مواد درجه یک و پزشک معتبر در حوزه های جراحی دندان عقل، لمینت دندان و ایمپلنت، پر کردن، عصب کشی و حوزه های زیبایی، دندانپزشکی غرب تهران می باشد که با تجربه چندین و چند ساله در زمینه دندانپزشکی کودکان و بزرگسالان توانسته است رضایت بیماران بسیاری را به خود جلب کند.

جدیدترین مقالات

مطالب مرتبط

درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان

درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان

دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان عارضه مهم و خطرناکی ندارد. نکته مهم این است که والدین تمام نظارت ، مراقبت و تلاش خود را بکنند تا دندانهای

دندانپزشکی تحت بیهوشی بزرگسالان

دندانپزشکی تحت بیهوشی بزرگسالان

دندانپزشکی تحت بیهوشی بزرگسالان: عده ای از بیماران به دلیل ترس از خدمات دندانپزشکی و یا فوبیا نسبت به صدای ابزار، ماهیت درمان، درد یا فشار