ارتودنسی ثابت چیست؟ مزایا و قیمت انواع آن

ارتودنسی ثابت چیست؟ مزایا و قیمت انواع آن: اگر به تشخیص متخصص و پس از رویش دندان‌های دائمی ناهنجاری دندانی در دهان بیماردیده شود درمان ارتودنسی ثابت اولین گزینه برای از بین بردن و کنترل بهم ریختگی ها و ناهنجاری های دندانی است.

اگر به تشخیص متخصص و پس از رویش دندان‌های دائمی ناهنجاری دندانی در دهان بیماردیده شود درمان ارتودنسی ثابت اولین گزینه برای از بین بردن و کنترل بهم ریختگی ها و ناهنجاری های دندانی است.

ارتودنسی ثابت به بیمار کمک می‌کند که جلو یا عقب بودن، بیرون زدگی، بلندی یا کوتاهی طول تاج دندان، چرخش جای دندان را برطرف کند و به طور کلی قرار دادن دندان‌ها در جایگاه اصلی خود و این گونه اصلاحات را مد نظر دارد. برای انجام ارتودنسی ثابت اولین گام تهیه رادیوگرافی های مخصوص ارتودنسی و مشاوره با متخصص ارتودنسی می‌باشد.

متخصص پس از بررسی های بالینی و بررسی شرایط اسکلتال بیمار، تصمیم می‌گیرد که چه نوع درمان ارتودنسی را در چه مدت زمانی برای بیمار خود شروع کند.

ارتودنسی ثابت همان طور که از اسم این درمان پیداست، به صورت ثابت بر روی دندانها فیکس می‌شود و قابل برداشتن هنگام غذا خوردن نیست. ارتودنسی ثابت برخلاف ارتودنسی شفاف قابل برداشتن نیست، لذا پس از قرارگیری دستگاه ارتودنسی ثابت بر روی دندان‌ها، دیگر قابلیت برداشتن یا گذاشتن توسط بیمار وجود ندارد.

ارتودنسی ثابت توسط اشیا ریز فلزی بنام براکت روی تک تک دندان‌ها قرار داده می‌شوند و سیم نازکی این براکت ها را به هم متصل می‌کند. در ارتودنسی ثابت ما روابط دندانی را اصلاح می‌کنیم و برای اصلاح روابط فکی و جلو یا عقب بودن فک نیاز به جراحی فک و صورت توام با ارتودنسی ثابت داریم.

ارتودنسی ثابت اولین گزینه برای از بین بردن و کنترل بهم ریختگی ها و ناهنجاری های دندانی است.

ارتودنسی ثابت چه مدت زمانی طول میکشد؟

طول درمان هر بیمار برای ارتودنسی ثابت متفاوت است. مدت زمان درمان بسته به طرح درمان متخصص ارتودنسی و شرایط ناهنجاری و به‌هم‌ریختگی دندان‌ها دارد. معمولا حدود یک تا دو سال، ارتودنسی ثابت زمان می‌برد.

ارتودنسی ثابت چه مدت زمانی طول میکشد؟ طول درمان هر بیمار برای ارتودنسی ثابت متفاوت است. مدت زمان درمان بسته به طرح درمان و شرایط ناهنجاری و به‌هم‌ریختگی دندان‌ها دارد. معمولا حدود یک تا دو سال، ارتودنسی ثابت زمان می‌برد.

آیا برای انجام ارتودنسی ثابت کشیدن دندان الزامیست؟

اگر فضای استخوان فک به میزان کافی باشد و به‌هم‌ریختگی‌های دندانی کم باشد، نیازی به کشیدن دندان برای اعمال ارتودنسی نیست. ولی اگر فضای فک کوچک باشد و جا برای اصلاح رابطه دندانی و اصلاح جای قرارگیری دندان‌ها در استخوان فک کم باشد، در این صورت متخصص نظر به خارج کردن یک یا دو دندان در هر فک را میدهند. معمولا سعی براین است که در ارتودنسی ثابت دندانی کشیده نشود ولی این امر بسته به میزان به‌هم‌ریختگی دندانی هر بیمار دارد.

مزایای ارتودنسی ثابت

مزایای ارتودنسی ثابت: اگر به‌هم‌ریختگی دندانی دارید بهترین درمان، ارتودنسی ثابت است؛ اگر فواصل بین دندانی دارید، اولین و بهترین گزینه برای حفظ سلامت دندان‌ها و از بین بردن فاصله بین دندان‌های جلو ،ارتودنسی ثابت است و...

 1. اگر به‌هم‌ریختگی دندانی دارید بهترین درمان، ارتودنسی ثابت است.
 2. اگر فواصل بین دندانی دارید، اولین و بهترین گزینه برای حفظ سلامت دندان‌ها و از بین بردن فاصله بین دندان‌های جلو ،ارتودنسی ثابت است.
 3. اگر طول تاج دندانهای جلویی شما کوتاه است و هنگام خندیدن از دندان‌های کوتاه خود رنج می‌برید بهترین درمان ارتودنسی ثابت است (البته در این مورد جراحی لثه و درمان های زیبایی هم ممکن است در کنار ارتودنسی توصیه شود)
 4. اگر همه دندان‌های شما در یک ردیف قرار دارد و فقط یک یا دو دندان برآمده‌تر از بقیه است بهترین دمان برای شما ارتودنسی ثابت است.
 5. اگر دندان‌های شما منظم و در یک ردیف است و فقط یکی از دندان‌ها مثل دندان نیش دچار چرخش به سمت دیگری است، بهترین درمان برای شما ارتودنسی ثابت است.
 6. اگر شیب بیرون‌زدگی دندان‌های جلویی شما زیاد است بهترین درمان ارتودنسی ثابت است.
 7. اگر دندان‌های فک پایین جلو تر از دندان‌های فک بالا قرار دارد بهترین درمان ارتودنسی ثابت است
 8. اگر یک یا تعدادی از دندانهای شما عقب تر از دندان‌های کناری هستند بهترین گزینه ارتودنسی ثابت است
 9. اگر دندان اصلی شما در زیر استخوان داخل فک به صورت نهفته باقی مانده و از نبودن یک یا تعدادی از دندانها رنج میبرید ، بهترین درمان ارتودنسی ثابت است.
 10. اگر دندانهای شما درست روی هم قرار نمیگیرند و در جویدن غذا به مشکل برخورده‌اید، بهترین درمان ارتودنسی ثابت است.

تیم تخصصی کلینیک دندانپزشکی درسان توصیه می‌کند که اگر به فکر هر گونه درمان زیبایی اعم از ونیر کامپوزیت یا ونیر لمینیت هستید، قبل از انجام انواع ونیر ها، با متخصص ارتودنسی مشاوره انجام دهید تا اگر ممکن است برای اصلاح فرم و شکل دندان‌ها، از ارتودنسی ثابت بهره ببرید تا سلامت دندان‌های خودتان حفظ شود و در کنار آن زیبایی و ردیف بودن دندانها را نیز تجربه کنید.

آشنایی بیش‌تر: ایمپلنت دندان

فرق ارتودنسی ثابت و متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک معمولا درمانی است که برای دندانهای شیری توصیه می‌شود و در این درمان جای قرارگیری دندانهای شیری اصلاح میشود تا در آینده ، دندان‌های دائمی در محل اصلی خود رویش پیدا کنند.

در مواردی دیگر ارتودنسی متحرک برای اصلاح شرایط استخوانی فک انجام میوشد یا در مواردی که فضای کام تنگ و کوچک است و دندان‌های شیری تحت فشار قرار گرفتند، پس درمان ارتودنسی ثابت معمولا روی دندانهای شیری انجام می‌شود و متخصص با قالبگیری و تهیه پلاک های مخصوص ، ارتودنسی متحرک را شروع می‌کند.

طول درمان ارتودنسی متحرک بسته به شرایط دهان و دندان بیماران متفاوت است ولی حدود 6 ماه بطول می‌انجامد. ولی در اتودنسی ثابت پروسه درمان حدود یک تا دو سال است. چون حرکات تاج و ریشه دندانهای دائمی داخل استخوان فک طولانی تر و درمان ارتودنسی ثابت درمانی سنگین تر به نسبت ارتودنسی متحرک میباشد.

در ارتودنسی متحرک پلاک ها معمولا هنگام غذا خوردن قابل برداشتن است ولی در ارتودنسی ثابت فرایند تغذیه و بهداشت با وجود سیم و براکتها صورت میگیرد و قابلیت برداشتن و جایگذاری مجدد توسط بیمار وجود ندارد.

هزینه ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت انواع مختلف دارد ،که شامل :

 • ارتودنسی با سیم و براکت های فلزی
 • ارتودنسی با سیم و  براکت شفاف
 • ارتودنسی با سیم و براکت پشت دندانها
 • ارتودنسی با الاینرها

درمان‌های ذکر شده همه جز دسته ارتودنسی ثابت هستند فقط نوع متریال و تکنیک کار و مدت زمان درمان  در آنها متفاوت است .هر کدام از این انواع ارتودنسی ثابت بسته به نوع ناهنجاری های دندانی و نوع بهم ریختگی های دندانی هر بیمار ، هزینه ارتودنسی ثابت را متفاوت میکند.

مثلا تعرفه ارتودنسی با سیم و براکت بی رنگ ممکن است در یک بیمار حدود 30 میلیون تومان و در بیمار دیگری حدود 40 میلیون تومان باش ، چون طرح درمان و طول درمان بسته به ساختار دهان و فک هر بیمار متفاوت است.

رایج ترین و اصولی ترین روش در درمان ارتودنسی ثابت در سراسر دنیا، ارتودنسی با سیم و براکت های فلزی است. هزینه این درمان نیز مانند سایر موارد یاد شده، بسته به شرایط بهم ریختگی دندانها و طرح درمان متخصص متفاوت است ولی امروزه اگر درمان توسط متخصص ارتودنسی انجام شود، به صورت تقریبی حدود 30 تا 50 میلیون تومان هزینه ارتودنسی ثابت برای دو فک میباشد. این تعرفه ارتودنسی بصورت حدودی میباشد و تعرفه ارتودنسی ثابت یا نوع و روند درمان صرفا پس از ویزیت توسط متخصص و بررسی رادیوگرافی بیمار به شما اعلام میگردد.

ارتودنسی ثابت اقساطی

در مجموعه درسان کلینیک تخصصی دندانپزشکی غرب تهران ، پس از اینکه هزینه ارتودنسی که برای بیمار تعیین شد، جهت سهولت پرداخت هزینه، تقریبا یک سوم کل مبلغ قبل از شروع درمان و مابقی هزینه بصورت اقساط ماهانه در مدت زمانی که برای شما تعیین میشود میبایست تسویه شود. اقساط بصورت ماهانه بوده و حتی اگر موعد چکاپ شما فرا نرسیده باشد، بیمار موظف به پرداخت قسط ماهانه خود میباشد.

2 دیدگاه

 1. امیر گفت:

  سلام وقتتون به خیر
  خدمات ارتودنسی شفاف هم در مرکز شما انجام می‌شه؟

  • کلینیک دندانپزشکی درسان گفت:

   سلام وقتتون به خیر
   بله خدمات ارتودنسی شفاف نیز در کلینیک دندانپزشکی درسان ارائه می‌شود. برای اطلاعات بیش‌تر با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

کلینیک درسان یکی از معتبرترین دندانپزشکی ها و مورد تائید بیماران با تجهیزات و مواد درجه یک و پزشک معتبر در حوزه های جراحی دندان عقل، لمینت دندان و ایمپلنت، پر کردن، عصب کشی و حوزه های زیبایی، دندانپزشکی غرب تهران می باشد که با تجربه چندین و چند ساله در زمینه دندانپزشکی کودکان و بزرگسالان توانسته است رضایت بیماران بسیاری را به خود جلب کند.

جدیدترین مقالات

مطالب مرتبط

درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان

درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان

دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان عارضه مهم و خطرناکی ندارد. نکته مهم این است که والدین تمام نظارت ، مراقبت و تلاش خود را بکنند تا دندانهای

دندانپزشکی تحت بیهوشی بزرگسالان

دندانپزشکی تحت بیهوشی بزرگسالان

دندانپزشکی تحت بیهوشی بزرگسالان: عده ای از بیماران به دلیل ترس از خدمات دندانپزشکی و یا فوبیا نسبت به صدای ابزار، ماهیت درمان، درد یا فشار