انواع ونیر ها، تفاوت ها و کاربردهای آنان

ونیرهای کامپوزیتی:
روشی است که به کمک مواد رنگ دندان یا کامپوزیت‌ها می‌توان در یک یا نهایتاً دو جلسه بدفرمی‌ها، بدرنگی‌ها و فواصل باز بین دندان‌ها، ترک‌های دندانی و بهم ریختگی‌ها و …. را برطرف کرد.
ونیرهای کامپوزیتی برای ترمیم موضعی زیبایی و یا ترمیم کلی دندان، هنگام وجود نقص‌ها یا تغییر رنگ‌های اصلی، روی دندان قرار می‌گیرد. بطور معمول ونیرهای کامپوزیتی در مطب یا کلینیک انجام می‌شود و کار لابراتواری ندارد. بعضاً انتخاب رنگ دندان با توجه به خواست بیمار و تأیید پزشک مربوطه صورت می‌گیرد.
اگر بیمار بخواهد رنگ دندان‌های روشن‌تری و درمان ایده‌آل‌تری داشته باشد گاهاً انجام بلیچینگ قبل از انجام ونیر نیز توصیه می‌شود دندانپزشک با استفاده از کامپوزیت‌های مخصوص زیبایی شروع به فرم دادن به شکل دندان‌ها و اصلاح یک لبخند می‌کند. معمولاً ممکن است پالیش و تکمیل فرم‌دهی در جلسه دومی صورت بگیرد. حداقل تراش دندان و یا در مواردی عدم تراش دندان از مزایای ونیر کامپوزیتی است.
ونیرهای لامینیتی:
لامینیت‌های سرامیکی گونه‌ای از ونیرها هستند که بصورت یک لایه یا پوسته نازک سرامیکی یا چینی به قطر حدود ۵ تا ۶ میلی‌متر است که سطح رویی دندان شما را می‌پوشاند.
این درمان زیبایی بیشتر برای اصلاح طرح لبخند و ردیف کردن دندان‌هایتان به شما کمک می‌کند.
پس از تراش مقدار معینی از مینای دندان و سپس قالب‌گیری از دندان ، قالب دندان شما به لابراتوار فرستاده می‌شود. لابراتوار با توجه به خواست دندانپزشک و بیمار به آن رنگ و فرم می‌دهد و در طی جلساتی کار را برای اصلاح و امتحان کردن برای دندانپزشک می‌فرستد تا بر روی دندان شما تست گردد و در نهایت بر روی دندان چسبانده می‌شود. موارد استفاده از ونیرهای سرامیکی برای بستن فواصل دندانی، بهم ریختگی‌های خفیف دندانی، دندان‌های تیره و رنگ گرفته، دندان‌هایی که لکه‌دار شده‌اند، دندان‌هایی که لب‌پر شده‌اند یا به هر علتی شکسته‌اند می‌باشد.
روکش‌ها می‌توانند باعث تغییر رنگ و یا شکل دندان‌ها شود که این فرایند ممکن است قابل برگشت نباشد و نمی‌توان آنها را برداشت. ونیرها با جنس چینی در برابر بروز لکه‌ها مقاوم هستند و بازتاب نور در ونیرهای چینی مانند بازتاب نور در دندان‌های طبیعی می‌باشد.
نکته مهم:
بعد از سمان کردن و یا چسباندن لامینیت‌ها بر روی دندان رنگ و یا شکل آنها قابل تغییر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

جدیدترین مقالات

مطالب مرتبط