بخش استریلیزاسیون مرکزی در کلینیک دندانپزشکی درسان

بخش استریلیزاسیون مرکزی در هر مرکز درمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. و کلیه فعالیت ها و خدمات مرکز را تحت الشعاع قرار می دهد.
این بخش محلی است که کلیه وسایل و ابزار درمانی در آن ضدعفونی و استریل می شود. در این بخش ابتدا وسایل شسته می شود و توسط دستگاه های تمامی آلودگی ها برطرف می شود و سپس توسط مواد ضد عفونی کننده با استاندارد های بالای جهانی کاملا ضد عفونی شده و بعد از آن توسط دستگاههای packing مخصوص بصورت مجزا داخل پک های پلاستیکی و یکبار مصرف قرار میگیرد و سپس در داخل دستگاه های اتوکلاو پیشرفته قرار می گیرد و استریل می شود .

stril3

اتوکلاو دستگاهی است که به وسیله بخار آب اشباع شده ، ابزار های پزشکی را استریل میکند. اتوکلاو های دندان پزشکی دارای حجم های مختلفی بوده و به چندین دسته تقسیم میشود.
با توجه به شیوع بیماری های خونی نظیر ایدز، هپاتیت و … در سالهای اخیر موسسه استاندارد اروپا قوانین سخت تری را در مورد این دستگاه های اتوکلاو وضع کرده و به اجرا در آمده و استفاده از اتوکلاو های کلاس B برای استریل ابزار الزامی گردیده است.

stril

به چهار طریق میتوان ابزار را در اتوکلاو ها استریل کرد :
۱-گرمای خشک ، ۲- بخار مرطوب، ۳- اتیلن اکساید، ۴- پرتودهی با اشعه گاما
در این گونه استریل کردن ، کلیه میکروارگانیسم ها از بین رفته و از تمام وجود هر نوع میکرب اطمینان حاصل میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

جدیدترین مقالات

مطالب مرتبط