بخش استریلیزاسیون مرکزی در کلینیک دندانپزشکی درسان

بخش استریلیزاسیون مرکزی در هر مرکز درمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. و کلیه فعالیت ها و خدمات مرکز را تحت الشعاع قرار می دهد.
این بخش محلی است که کلیه وسایل و ابزار درمانی در آن ضدعفونی و استریل می شود. در این بخش ابتدا وسایل شسته می شود و توسط دستگاه های تمامی آلودگی ها برطرف می شود و سپس توسط مواد ضد عفونی کننده با استاندارد های بالای جهانی کاملا ضد عفونی شده و بعد از آن توسط دستگاههای packing مخصوص بصورت مجزا داخل پک های پلاستیکی و یکبار مصرف قرار میگیرد و سپس در داخل دستگاه های اتوکلاو پیشرفته قرار می گیرد و استریل می شود .

stril3

اتوکلاو دستگاهی است که به وسیله بخار آب اشباع شده ، ابزار های پزشکی را استریل میکند. اتوکلاو های دندان پزشکی دارای حجم های مختلفی بوده و به چندین دسته تقسیم میشود.
با توجه به شیوع بیماری های خونی نظیر ایدز، هپاتیت و … در سالهای اخیر موسسه استاندارد اروپا قوانین سخت تری را در مورد این دستگاه های اتوکلاو وضع کرده و به اجرا در آمده و استفاده از اتوکلاو های کلاس B برای استریل ابزار الزامی گردیده است.

stril

به چهار طریق میتوان ابزار را در اتوکلاو ها استریل کرد :
۱-گرمای خشک ، ۲- بخار مرطوب، ۳- اتیلن اکساید، ۴- پرتودهی با اشعه گاما
در این گونه استریل کردن ، کلیه میکروارگانیسم ها از بین رفته و از تمام وجود هر نوع میکرب اطمینان حاصل میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

جدیدترین مقالات

مطالب مرتبط